Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Zaman Gazetesi'ne Yargı Şoku!

28.03.2014 08:23
Zaman gazetesinin haberlerine yargı "dur" dedi. Yalancılığı mahkemece tescillenen Zaman, iftira attığı gerçeğine yayımlayacağı tekziple sayfalarında yer verecek

Basın özgürlüğü ve medya kurallarını hatırlatan yargı kararında, gerçekliği olmayan kayıtlar üzerinden haber yapılamayacağı vurgulandı. Yalancılığı mahkemece tescillenen Zaman, tekzip yayımlamamakta direniyor. Ancak mahkemenin nihai kararı ile gazetenin iftira attığını sayfalarında yayımlaması zorunlu hale geldi.

Sabah'ın haberine göre;İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi; Sabah gazetesinin, Zaman'ın yalan ve iftira dolu, aynı zamanda suç teşkil eden haberlerine karşı yaptığı tekzip başvurusunun kabulüne karar verdi. Mahkeme, hiçbir hukuki temele dayanmayan, gerçekliği, kimler arasında geçtiği belli olmayan ses ve telefon kayıtlarına dayanarak bir medya grubunun usulsüz şekilde el değiştirildiğine ilişkin haber yapılmasının, TCK'ya göre soruşturmanın gizliliğini ihlal ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçlarını, aynı zamanda ticari bir kuruluş olan medya kurumuna karşı haksız rekabet eylemini oluşturacağını belirtti.

Zaman birkaç gün önce de, "Mahkeme, Sabah-atv'nin tekzip talebini reddetti" başlıklı haberi ile ayrı bir skandala imza atmıştı. Çünkü o karar nihai değildi. Şimdi kamuoyu, bir üst mahkemenin verdiği nihai kararı Zaman gazetesinin yayımlayıp yayımlamayacağını merak ediyor. Zaman, 1 Şubat 2014'te, 17 Aralık darbe sürecinin parçası olarak Sabah gazetesi ve ATV ile ilgili "Sabah ve ATV için işadamlarından ihale karşılığı para toplanmış" başlıklı haber yayımladı. Yalan ve iftira olduğu belli olmasına rağmen ısrarla yayımlanan haber için Sabah ve ATV adına yargıya başvuran avukat Fatih Savaş, asılsız ve suç teşkil eden haberin tekzibini istedi. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, başvuruyu haklı bularak tekzip talebini kesin olarak kabul etti.

"Son karar" niteliği taşıyan kararla, Zaman'ın tekzibi yayımlaması hukuken zorunluluk haline geldi. Mahkeme, "Zaman'ın yaptığı haberle, sanki usulsüz bir işlem ve el değiştirme varmış gibi kamuoyunda gerçek dışı bir algının yarattığını, böylelikle Sabah- ATV'nin kamuoyundaki güvenilirliğinin, tarafsız ve doğruluğunun hedef alınarak ticari itibarlarının zedelenmesi amacıyla hareket edildiğini ifade etti. Aynı doğrultuda, ATV-Sabah grubu ile ilgili "yalan", "iftira" dolu ve aynı zamanda "suç teşkil eden" haberler yapan Today's Zaman, Sözcü ve Aydınlık gazetelerinin yaptığı haberlerin de tekziplerine İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nce kesin olarak karar verildi.

Bu haber toplam 2540 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri