Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Zaman Uludere olayındaki üslubunu değiştirdi

27.12.2013 11:42
AK Parti-Cemaat gerilimi, Zaman gazetesinin Uludere ile ilgili kullandığı haber dilini de değiştirdi

Dershane tartışması ile başlayan ve yolsuzluk operasyonuyla iyice gerilen AK Parti-Cemaat ilişkileri Cemaat'e yakınlığıyla bilinen Zaman gazetesinin haber diline de yansıdı. Zaman gazetesinin farklı zamanlarda Uludere katliamını haberleştirirken kullandığı kelimelerin farklılığı dikkat çekti.

ÖNCE KAÇAKÇI OPERASYONU DENMİŞTİ

Zaman gazetesi Şırnak'ın Uludere ilçesinde 28 Aralık 2011 gecesi Türk savaş uçaklarınca düzenlenen operasyonda 34 kişinin hayatını kaybettiği Uludere katliamını"Irak sınırında F-16'lar kaçakçıları vurdu: 35 ölü" başlığıyla duyurmuştu.

GERİLİMDEN SONRA ULUDERE KATLİAMI DEDİLER

Aradan geçen süre ve gerilimin artmasının etkisi ilk olarak Zaman gazetesinin 24 Aralık tarihli sayısındaki haberde görülmüştü. Haberde "Uludere katliamı 3. yılına giriyor" üst başlığını kullanan Zaman, sosyal medyada çok eleştirilmişti.

Gazete aynı tavrını bugün de sürdürmeye devam etti. Zaman'ın bugünkü (27 Aralık) sayısında da "Uludereli aileler tazminata el sürmedi" başlığı ile birinci sayfada yer alan haber okuyucuların dikaktini çekti. Zaman haberin iç sayfadaki başlığında da katliam vurgusu yaparak, "Uludereli aileler tazminata el sürmedi, katliam tazminatı Anakra'ya iade edildi" ifadesine yer verdi.

Bu haber toplam 3178 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri