Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

‘Zekeriya Öz gitti Ergenekon bitti’ mi?

30.03.2011 18:41
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na atanan başsavcı vekili Turan Çolakkadı, Zekeriya Öz ve Ergenekon davası hakkında açıklama yaptı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na atanan başsavcı vekili Turan Çolakkadı, HSYK atamalarını değerlendirdi. Çolakkadı, “ Zekeriya Öz gitti Ergenekon bitti’ diye bir şey söz konusu olamaz.” dedi.

Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nde görevli basın mensuplarına açıklama yapan Turan Çolakkadı, HSYK atamalarına ilişkin konuştu. Çolakkadı, “Resmi tebliğ yapılana kadar görevimizin başındayız. Biz ayrıldıktan sonra da buradaki görevli arkadaşlarımız bu görevi yürütür. HSYK’nın takdiridir. Bu şekilde değerlendirilmiş. Verilen görev en iyi şekilde yapılacaktır. Bizim makam talebimiz olmadı. İlgililer takdir eder verilen göreve de layık olmaya çalışırız.” diye konuştu.

Hangi savcının nerede görev alacağına ilişkin soruya Çolakkadı, “Sadece HSYK’nın kararnamesini gördük. Kimin nerede görevli olacağı ise ayrıca bir yazı ile bildirilir. Bu konuyla ilgili bir yazı gelmedi.” şeklinde cevap verdi.

Çolakkadı, atama yapılan savcıların yürüttüğü dosyaların akıbetiyle ilgili soruyu da, “Genelde dosyalar UYAP üzerinden otomatik olarak savcılara gönderilir. Veya isterse başsavcı vekili UYAP üzerinden tercih ettiği savcıya da dosyayı gönderebilir.” diye cevapladı. “Atamalarla birlikte soruşturmalar zarar görmez mi?” sorusuna Çolakkadı, “Bir iş başlamış. Son dönemde yürütülen büyük soruşturmalar da çoğu dava açılmış. Yine büyük soruşturma olursa savcı sayımız yeterli. ‘Zekeriya Öz gitti Ergenekon bitti’ diye bir şey söz konusu olamaz.” Cevabını verdi.

Turan Çolakkadı, yürütülen soruşturmalarla ilgili ketum davranıldığı yönündeki soruya ise, “Yargı mensupları olarak adil davranmaya mecburuz. Ketum davranmamızın nedeni; adalet zarar görmesin.” açıklamasını yaptı. 

Bu haber toplam 2182 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri