Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Zekeriya Öz'ün adliyedeki paralel odası

08.07.2014 10:35
Savcı Zekeriya Öz'ün görevden alındığı İstanbul Adliyesi'nde gizli odası olduğu ortaya çıktı. Odadaki belgelere el konuldu.

17 Aralık soruşturmasının ardından Bolu'ya atanan eski Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz'ün İstanbul Adliyesi'nde gizli odası bulundu. Odada adliyeye ait bazı belgelere el konuldu.

Sabah gazetesinin haberine göre, Bir işadamı tarafından finanse edilen Dubai gezisinin ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği görevinden alınarak önce Bakırköy'e ardından Bolu'ya tayin edilen Zekeriya Öz'ün Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda gizli odası bulundu.

BAŞSAVCILIĞIN BİLE BİLMEDİĞİ ODA!

Öz'ün, Başsavcılığın bile haberi olmayan 1. kattaki gizli odası, bir personelin idari işlerden sorumlu Başsavcı Vekili Fehmi Tosun'a ihbarda bulunmasıyla tespit edildi. Başsavcılık hemen anahtarı alarak odaya girdi. Odada Öz'e ait eşyalar ve belgeler bulundu.

ŞAHSİ EŞYALARI KENDİSİNE TESLİM EDİLDİ

Odanın, Öz tarafından Başsavcı Vekili olduğu dönemde göreve getirilen sonradan da bakanlıktan kadrosunu alan adliyenin İdari İşler Müdürü Emir Bekçi tarafından tahsis edildiği belirlendi. Anahtar ise daha önce Öz'ün kaleminde görevli bir çalışanda çıktı. Başsavcılık odadaki eşyalardan adliyeye ait olan yazışmalara el koyarken diğerlerini tutanakla Öz'e teslim etti. Odanın anahtarını ise Tosun aldı.

GİZLİ KAMERA SİSTEMİ KURMUŞTU

Öz'ün Adalet Sarayı'nda görev yaptığı 4. kattaki odasına özel kamera sistemi yaptırıp gelen gideni kaydettiğini ortaya çıkarmıştı. Başsavcılık, Öz'ün mevcut sistemin dışında izinsiz kamera kurduğunu belirleyince Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Genel Sekreterliği'ne olayı bildirildi. Fakat HSYK 3. Dairesi Öz'ün mal varlığındaki 290 bin TL'lik artışı ve bu gizli odayı incelemeye gerek duymadı. Daha sonra Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yetkisini kullanarak konuların incelenmesi talimatını verdi.

Bu haber toplam 2342 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri