Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şike operasyonunu savcı Öz başlatmış

03.07.2011 20:38
Futbolu sarsan şike operasyonunda gözaltı sayıları her dakika artıyor.. Operasyonları başlatan isim ise Türkiye'nin Ergenekon davalarından yakından tanıdığı savcı..

Futbolda şike iddialarına yönelik operasyona ilişkin soruşturmanın, Giresunspor eski başkanı Olgun Peker'in, ''Organize suç örgütü oluşturarak, maçların skorlarını baskı ve tehdit ile etkilediği'' gerekçesiyle o dönemde Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı olan İstanbul Başsavcı Vekili Zekeriya Öz tarafından başlatıldığı bildirildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı yetkilileri, bir ihbar üzerine Giresunspor eski başkanı Olgun Peker'in, ''organize suç örgütü oluşturarak, maçların skorlarını baskı ve tehdit ile etkilediği'' gerekçesiyle 2010 yılının Aralık ayında soruşturma başlatıldığını bildirdiler.

Soruşturmayı yürüten Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ün, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği görevine terfi ettirilmesinin ardından soruşturma dosyasının Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk'e verildiğini kaydeden yetkililer, suç örgütüne yönelik çalışmalarda, bazı kulüp başkanları ile yöneticilerinin görüşmelerinin de teknik takiple tespit edildiğinin belirlendiğini ifade ettiler.

Savcılığın talimatıyla İstanbul polisine operasyon için talimat verildiği, operasyon sonucu da Olgun Peker'in yanı sıra, futbol kulübü başkanı, yönetici, teknik direktör, futbolcu ile menajerlerin de aralarında bulunduğu 49 kişinin gözaltına alındığını belirten yetkililer, gözaltına alınanların emniyetteki işlemlerinin sürdüğünü bildirdiler.

Fenerbahçe dışında, Karabük, Beşiktaş, Altay, Gençlerbirliği'nin geçen sezona yönelik maçlarının incelendiğini kaydeden Başsavcılık yetkilileri, Nijeryalı futbolcu Emmanuel Emenike'ye ilişkin teknik takip sonucu kayıtların bulunduğunu belirttiler.

Kaynak:
Bu haber toplam 2640 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri