Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Zeybekci: Yarıda bırakılamayacak bir iş bu artık

21.10.2015 00:41
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'deki terör saldırılarına ilişkin, "Eğer biz hep beraber el ele olursak bunlar güneşin vurduğu kar gibi eriyip gidecek" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci,Türkiye'deki terör saldırılarına ilişkin,"Eğer biz Türk'üyle, Kürt'üyle, Alevi'siyle, Sunni'siyle, Zaza'sıyla, Türkmen'iyle, Azeri'siyle, Boşnak'ıyla, Ermeni'siyle, Rum'uyla, Musevi'siyle, Hristiyan'ıyla hep beraber el ele olursak, ülke olarak kol kola, omuz omuza olursak bunlar güneşin vurduğu kar gibi eriyip gidecek" dedi.

Sırbistan ve Bosna Hersek'teki iki günlük temaslarını tamamlayan Zeybekci, AA ve TRT muhabirlerinin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

1 Kasım'da yapılacak genel seçimle birlikte, Türkiye'de bir buçuk yıl içerisinde dördüncü kez seçim yapılacağını anımsatan Zeybekci, "Türkiye ekonomisi bundan hiç etkilenmedi dersek, bu yanlış olur. Çünkü ekonomi, seçimlerden tedirgin olur. Seçimler geçsin diye bir beklenti içine girer veyahut spekülatif amaçlı niyeti olanlar, seçimleri manipülasyon aracı olarak kullanarak da buralardan rant sağlamaya çalışır" ifadesini kullandı.

Bakan Zeybekci, bir buçuk yıl içerisinde dördüncü kez seçime gidecek olmasına rağmen Türkiye'nin dünyada en hızlı büyüyen 7. ülke olduğuna işaret ederek, Türkiye'nin cari açığını 2014 yılı ve 2015 yılının ilk 8 aylık döneminde yüzde 42 iyileştirdiğini ve bütçe açığında ise dünyadaki en iyi ülkelerden biri haline geldiğini vurguladı.


TERÖR EYLEMLERİ

Bakan Zeybekci, terör eylemlerinin sonlandırılmasıyla ilgili operasyonların milletin sağlıklı vücuduna musallat olan bir hastalıktan kurtulmak için yapılan bir ameliyat olduğunu vurgulayarak, "Bu hastalıktan kurtulana kadar bu operasyonlar devam edecek. Yarıda bırakılamayacak bir iş bu artık" dedi.

Terör eylemlerine derinlemesine bakıldığında, 12 Eylül'den önce de Türk milletinin başına sarılan ASALA'nın ve sağ-sol kavgalarıyla gençlerin birbirini öldürmesinin, Türkiye'nin medeniyet yolculuğunda kendi iç sorunlarıyla uğraşması için hazırlanmış tuzaklar olduğunu belirten Zeybekci, şunları kaydetti: "Maraş katliamını yapan bunlar, Sivas katliamını yapan bunlar, Başbağlar katliamını yapan aynı zihniyet, Diyarbakır mitingine yapılan saldırı da aynısı, Suruç da aynı, Ankara saldırısı da aynı. Bunlar, bu milletin zenginliğini oluşturan farklılıkların birleşim noktalarına kasten yapılan saldırılardır ki oralarda kırılma yaşansın, buralar aktif fay hatları haline gelsin ve Türkiye sarsılsın. Ankara saldırısı da direkt bu milletin kalbine yapılan bir saldırıdır.Saldırının dumanları yükselmeye ve kanlar akmaya devam ederken, yaralı insanlar orada dururken bir sendikanın başkanı feryat figan 'saldırgan polisti' diye bağırıyor. Tek bir amacı vardı. İnsanları aşırı tepkiye geçirerek bu milleti yanlış yönlendirmek."

Zeybekci, bu tür provokasyonlara gelmedikleri için Türk milletini saygıyla selamladığını belirterek, "Bu hastalıklara karşı, gerek bölücü terör örgütünün yaptığı, gerekse onun türevi olan diğer saldırıların tek bir ilacı var, birlik ve beraberlik. Eğer biz Türk'üyle, Kürt'üyle, Alevi'siyle, Sunni'siyle, Zaza'sıyla, Türkmen'iyle, Azeri'siyle, Boşnak'ıyla, Ermeni'siyle, Rum'uyla, Musevi'siyle, Hristiyan'ıyla  hep beraber el ele olursak, ülke olarak kol kola, omuz omuza olursak bunlar güneşin vurduğu kar gibi eriyip gidecek. Asıl ilaç budur. Asıl tedavi, birlik, beraberlik ve kardeşliğimizdir" şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE'YE DÜŞEN GÖREVİN FARKINDAYIZ"

Zeybekci, bir Balkan ülkesi olan Türkiye'ye, bu coğrafyada düşen görevin farkında olduklarını belirterek, bu kapsamda Türkiye'nin inisiyatifinde başlatılan üçlü devlet başkanları zirvesinin ve ardından kurulan Ekonomi Bakanları Komitesi'nin başarılı bir şekilde çalıştığını kaydetti.

Ağustos ayında Türkiye'de, Sırbistan'da ve Bosna Hersek'te ortaya koydukları iradeyle, ortak menfaatleri ve ticareti, bu ülkelerden ithalat ve ihracatı arttırmayı, ortak alanlarda ticaretle ilgili faaliyetleri çoğaltmayı hedeflediklerini aktaran Zeybekci, şunları kaydetti: "Biz Bosna Hersek'ten, çok sembolik bir miktarda et ithalatı yaparken, Sırbistan'da bununla ilgili diyor ki 'biz de verelim.' O zaman diyoruz ki 'Bizim dini hassasiyetlerimizden dolayı bazı standartlarımız. Bunu sağlayan Bosna Hersek. Bunu siz Bosna Hersek ile yaparsanız, biz bunu görüşebiliriz, kabul edebiliriz.' Böylelikle çok kolay bir şekilde bir araya gelinebiliyor. Diğer alanlarda da öyle. İstanbul'da, çok önemli sembolik bir anlamı olan, yerini bizim temin ettiğimiz, kirasını verdiğimiz, donatısını da bizim sağladığımız bir ticaret ofisini, Sırbistan ve Bosna Hersek'in birlikte kullandıkları bir ofis haline getiriyoruz. Onları daha çok bir araya getirmekle ilgili başarılı bir çalışma yapıyoruz."

Zeybekci, "Bosna Hersek ve Sırbistan serbest ticaret anlaşmalarını genişleterek uygulamayı ve üçlü yapıyı birbiriyle üst üste getirmeyi ve Sırbistan ile Bosna Hersek arasını da ticaret anlamında çok akışkan bir hale getirmeyi hedefliyoruz.Bunu başardığımız zaman amacımıza ulaşmış olacağız" ifadesini kullandı.

AA

Bu haber toplam 1218 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri