Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

16/9 kulelerinden 25 kat yıkılacak

21.11.2014 12:58
ZEYTİNBURNU’nda tarihi silueti bozduğu gerekçesiyle üst katlarının yıkılarak boylarının kısaltılmasına karar verilen Onaltıdokuz kuleleriyle ilgili hukuki süreç devam ediyor.

Mahkemenin "boyları kısalacak" kararının ardından Zeytinburnu belediyesinin açtığı "Yıkım ihalesi" katılan firma olmadığı için iptal edilirken, kulelerin sahibi Astay Gayrimenkul ihaleye itiraz edip dava açmıştı. Bu arada mahkemenin verdiği yıkım kararını uygulamadıkları gerekçesiyle Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı tarafından Zeytinburnu Belediyesi başkanlığı yetkilileriyle ilgili soruşturma açılması için kaymakamlıktan izin istendi. 

YIKIM SÜRECİ HENÜZ BEKLEMEDE

Zeytinburnu’ndaki gökdelenlerin uygulama imar planları ile yapı ruhsatlarının iptal edilmesinin ardından, İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin yıkım kararı, Danıştay 14. Daire onayıyla tarihi silueti bozduğu iddia edilen Onaltıdokuz kulelerinin boylarının kısaltılmasına karar verilmişti. Kararın ardından Zeytinburnu Belediyesi tarafından yıkım ihalesi açılmış ancak ihale hiçbir firmanın katılmaması yüzünden iptal edilmişti. Zeytinburnu belediyesi tarafından yeni bir ihale hazırlığı yapılırken, bu kez kulelerin sahibi Astay Gayrimenkul ihaleye itiraz edip dava açması üzerine süreç beklemeye geçmişti.

 

 3 KULEDEN TOPLAM 25 KAT YIKILACAK

istanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin siluetini bozmamak için her semte bir yükseklik kotası getirilmişti. Bu kotaya göre Zeytinburnu semti için izin verilen yükseklik 70 metre, yani 23 kat olarak belirlenmişti. 26, 32 ve 36 kattan oluşan Onaltıdokuz kulelerinin mahkeme kararı gereği 23 kata indirilmesi gerekiyor. Bu durumda en yüksek kuleden 13, 32 katlı ortanca kuleden 9, en küçük olan 26 kuleden ise 3 katın yıkılması gerekiyor. 3 kuleden yıkılacak toplam kat sayısı 25.

ZEYTİNBURNU BELEDİYESİYLE İLGİLİ SORUŞTURMA AÇILMASI İÇİN İZİN İSTENDİ

Öte yandan mahkemenin verdiği yıkım kararını 30 gün içinde uygulamadıkları gerekçesiyle Zeytinburnu Belediye Başkanı ve İmar ve Fen İşleri müdürleri hakkında soruşturma açılması için Zeytinburnu Kaymakamlığından izin istendi. Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen işlemlerin ardından soruşturmaya izin verilip verilmeyeceği Kaymakamlığın 45 gün içinde vereceği cevaba göre belirlenecek.

KULELERİN MANZARASI MUHTEŞEM

Havadan görüntülediğimiz Bakırköy ve Zeytinburnu sahili manzaralı Onaltıdokuz kulelerinin açık havalarda Kadıköy ve Adalar’a kadar uzanan bir manzarası var. Çevresinde bu binaların boyuna yaklaşan bir binanın olmaması da dikkat çekiyor.

Bu haber toplam 2008 defa okunmuştur
tayyareden hikayeler
KKN
bu yapının izni için il genel ve İBB ile zeytinin burnu belediyesinin emre amade meclis üyeleri el birliği ile izin vermnedilermi. Hatta o dönem çepeçevre bakanlığı vermedimi. Yani TOPBAŞ tan habersizmi oldu. Burada en büyük hata reis de. Gündem olsun diye denen bir mevzu yüzünden bina yıkılıyor. Silüet hikaye. o ruhsatı verenlerin 25 katın bedeli ile yıkım masraflarını bina kat maliklerine ödemesi gerekiyor. Benim dairemi yıkacaksan bedelini ödemelisin. Böyle adaletmi olur.
21 Kasım 2014 Cuma 16:01
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri