Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

En az yüzde 5 zam gelecek

03.05.2012 10:40
Zorunlu trafik sigortalarında poliçelere en az yüzde 5 zam bekleniyor

Hazine'nin tebliğine göre zorunlu trafik sigortalarında her poliçenin yüzde 10'u kazalarda sunulan sağlık hizmeti için SGK'ya devredilecek. Poliçelere en az yüzde 5 zam bekleniyor.

Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanan Hazine Müsteşarlığı tebliğine göre, zorunlu trafik sigortalarında her bir poliçenin yüzde 10'u trafik kazalarında sunulan sağlık hizmetleri için Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) devredilecek.

Geçtimiz dönemde bu oran şirketine göre değişmekle birlikte ortalama yüzde 5-6 civarındaydı. Yeni dönemde bu oran her şirket için yüzde 10 olarak sabitlendi ve Bakanlar Kurulu'na bu oranı yüzde 50 artırma yetkisi verildi. Hazine'nin bu tebliğinin sigorta şirketlerinin maliyetlerini artıracağı ve sektöre maliyetinin yaklaşık 100 milyon TL civarında olacağı belirtiliyor. Aradaki bu maliyet artışını birisinin karşılaması gerektiğini belirten sektör temsilcileri, zorunlu trafik sigortalarından zaten şirketlerin çoğunun zarar yazdığını, dolayısıyla önümüzdeki dönemde primlerin zamlanmasının kaçınılmaz olacağını belirtiyor. Sektör temsilcileri poliçelerin en az yüzde 5 zamlanacağını öngörüyor. HABERTÜRK

Bu haber toplam 2336 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri