Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

117'lik canlı şahitin dilinden Ermeni katliamı

31 Aralık 2008 / 18:58
Ermeni katliamının canlı tanıklarından 117 yaşındaki Abbas Koca, "Ermeni çeteciler kardeşimi şehit ettiler, asıl onlar özür dilesin." dedi.Bir grup aydın tarafından başlatılan 'Ermeniler'den özür diliyorum' kampanyasına Iğdırlı Abbas Koca tepki gösterdi. Ermenilerin Türklere yaptığı katliamın canlı tanıklarından olan 117 yaşındaki Koca, ''Ermeni çetecilerin çok sayıda Türk'ü öldürdüğünü gördük. Onların yaptıklarından dolayı Türkler'den özür dilemesi gerekir.'' diye konuştu.

Iğdır'da 7 Kasım Mahallesi'nde yaşayan ve 15 çocuğu 102 torunu bulunan 1891 doğumlu Abbas Koca, Ermeniler'in Türkler'e yaptığı mezalim nedeniyle zor şartlar altında yaşam mücadelesi verdiklerini, kardeşinin de Ermeniler tarafından Suveren köyünde şehit edildiğini vurguladı. Ailesi ile birlikte uzun yıllar Suveren köyünde yaşadığını dile getiren Koca, şunları söyledi: ''Köyde bizlerle birlikte Ermeniler de yaşıyordu. Köyden olmayan, dışardan gelen Ermeni çetecileri köyümüzde birçok Türkü öldürdü. Müslümanları samanlıklara ve damlara doldurarak ateşe verdiler. Biz de kaçmak zorunda kaldık. Ermeniler'in Türkler'e büyük katliamlar yaptıklarını gördük ve duyduk. Ermenilerin köyümüzü terk etmesinin ardından yeniden köyümüze döndük.''

Kulakları ağır işiten Koca, valilik tarafından verilen işitme cihazını kullandığını belirterek, "Maddi durumum iyi değil. Bu konuda yetkililerden yardım istiyorum." diye sözlerini tamamladı. (CİHAN)

Bu haber toplam 1088 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri