Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD ve İsrail ikilisinin Gürcistan'daki çıkarları

27 Ağustos 2008 / 10:20
Politika uzmanı Ian Brockwell, American Chronicle'daki köşesinde “dünya savaşı çıkaran aklını yitirmiş”
ABD RUSYA'DAN GÜRCİSTAN'DAN ÇABUK ÇIKMASINI İSTİYOR ÇÜNKÜ GÜRCİSTAN İRAN'A SALDIRMAK İÇİN LAZIM!

Ian Brockwell

ABD'nin neden Gürcistan'la bu kadar ilgilendiğine dair elimizde iki neden var. İlki bir petrol boru hattı ve ikinci Rusya'ya sınırı olan bir ülkeyi daha ele geçirmek.

Ancak üçüncü bir neden daha var ve bu sadece ABD'yi değil İsrail'i de ilgilendiriyor.

Bush yönetimi uzun zamandır İran'a saldırmak bir bahane arıyor, tıpkı Irak'ta yaptıkları gibi, amaçları da daha fazla petrol çalabilmek. Ancak İsrail bundan ayrıca bir pay istiyor. (Gürcistan'daki boru hattı İsrail'e petrol tedariki sağlama amacı taşıyordu ki başka ülkelere satabilsin.) Tabi ki, İran'dan petrol daha da iyi olurdu (ve daha fazlası).

İran'a saldırarak ve zorla rejim değişimi umuduyla, İsrail petrolden aldığı paydan (Irak'ta olduğu gibi paylaşıldığında) kar edecek ve Orta Doğu'da ihtiraslarını engelleme potansiyeli olan yegane ülkeyi de silmiş olacak.

İsrail'in Gürcistan'la güçlü askeri ilişkiler var ve İran'a saldırmak için bu ülkeyi kullanma planları yaptı. (Savaş uçakları yakıt ikmali yapmadan saldırı yapabilir) İsrail'den silahları senelerdir Gürcistan'a giriyor. Bunlardan bir kısmını yakın zamandaki Rusya'yla olan savaşta izledik.

Ancak Gürcistan'daki birçok askeri bölgeyle birlikte kullanılacak ekipmanı da yok eden Rusya'nın karşılığı İsrail/ABD planlarını bozdu.

Açıkça ABD ve İsrail'in İran saldırısı için kesinleştirilmiş bir tarihleri var ve programa yetişebilmek için kaybedilen teçhizatın mümkün olan en kısa sürede yerine konulması (ve havaalanlarının tamirinin) bir mecburiyet.

Halihazırdaki Gürcistan hükümetindeki kişilerin birçoğu Yahudi ve ekserisi (tümü değilse) çifte pasaport taşıyor. İki pasaport taşıyanların “sadakatlerinin” nereye olduğu sorgulanır ancak eğer bu pasaportlardan birisi İsrail'se cevap basittir. Sadakatleri öncelikle İsrail'edir!

ABD hükümetini İran'a saldırmaya zorlayanların çifte vatandaş olmaları (İsrail/ABD) da belki de bir tesadüf değil. Bunu Amerikalıları ve Birleşik Devletleri korumak için mi yoksa İsrail'e getireceği kazanımlarla daha çok mu ilgilendiklerini sorma ihtiyacını bile duyuyor muyuz?

Tabi ki durumun bu olmadığı rolüne yatabiliriz (ki genelde bunu yaparız) çünkü “İsrail karşıtı” ya da “Anti-Semitik” olarak yaftalanmaktan korkarız. Ne kadar süre daha boğazımızda bu bıçakla yaşamaya devam edeceğiz? Ne zaman her şeyi olduğu gibi anlatma cesareti bulabileceğiz?

Büyük Medya'da “küçük zavallı Gürcistan'a” saldıran Rusya'nın ne kadar kötü olduğunu dinlemek yerine, III. Dünya Savaşı'nı başlatan bu aklını kaçırmış insanları durdurmaya çalıştıkları için onlara teşekkür etmeliyiz. Eğer Büyük Medya bu kadar yozlaşmış ve hakikatte sorunları çıkaran kişiler tarafından yönetilmeseydi, ABD ve İsrail'in neden Gürcistan'da bu kadar büyük bir askeri varlığı olduğunu ve dünyanın neden ABD'nin Irak ve Afganistan'dan çekilmesini istemediğini sorgulayacak haberler yer alırdı. Ancak bunlar yok.

Rusya olmasaydı, Bush yönetimi ve İsrail'in frenleyecek hiç kimse olmayacaktı ve bu ikisinin daha fazla güç (ve petrol) elde etmesi için sonu gelmez savaşlarla yüzleşecektik. Onların ihtiraslarından hiçbir ülke güvenlikte olmayacaktı hatta onların “müttefiki” olduğunu iddia edenler bile. Başlarda ABD/İsrail'i desteklemek için kullanılacak ancak zamanla, onlar da köleleştirilecekti (onların oyununda tek bir efendi olabilir).

Rusya ve Çin (ve diğerleri) gibi ülkeler kolayca satın alınamaz, köle olmaktansa savaşmayı (eğer zorunda kalırlarsa nükleer silahlarla) tercih ederler.

Amerika kölelerin zincirlerinden kurtulduğunu bizzat yaşadı ve bu tüm özgürlükleri ellerinden alınan insanlar için de doğru. Her zaman savaşacaklar!

Başlamadan önce bunu durdurarak kendimizi büyük bir acı ve ıstıraptan kurtarabiliriz. İlk adım gözlerimizi açmak ve gerçeği görmektir. Bunu yönlendirilen Büyük Medya'dan duyamazsınız ancak ne olduğunu anlamak için “sağduyuyu” kullanmanız gerekir. Elinizde ne varsa bırakın, derin bir nefes alın ve olaylara mantıklı bir şekilde bakın.

Gerçeği bir kere gördüğünüzde sonraki adım bunun için bir şeyler yapmaktır. Sinirli mektuplar yazmakla, arkadaşlarınıza şikayet etmekle ya da birilerinin çıkıp gelip bir şeyler yapmasını beklemekle zaman kaybetmeyin. O kişi sizsiniz! Eğer herkes sadece “Hayır! Bunu artık istemiyorum” derse ve harekete geçerse, duracaktır.

Tabii ki bunu yapmayacaksınız çünkü korkuyorsunuz, köle olmaktan ve diğer insanların size ne yapmanız gerektiğini söylemesinden mutlusunuz. Bu yüzden bu makaleyi şimdi okudunuz artık TV'de favori programınızı seyretmeye gidebilir, Büyük Medya'dan biraz daha propaganda dinleyebilir ve sizin için seçilmiş bir siyasetçiye oy verebilir ve bu yeni liderin fark yaratacağına ve tüm kötü şeyleri değiştireceğine inanabilirsiniz. Son gelen ne değiştirdi? Mutlu rüyalar!


Bu haber toplam 936 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri