Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Abhazalar acımıyor!!!

12 Ağustos 2008 / 13:26
Gürcistan'a çifte kıskaç. Ruslar'dan sonra Abhazlar da saldırıya geçti. Yukarı Kodori'ye giren güçler bir köyü ele geçirdi.
Gürcistan'ın diğer sorunlu bölgesi olan Abhazya'da askeri güçler bu sabah Yukarı Kodori Vadisi'ndeki Gürcü güçlerine karşı operasyon başlattı. Buradaki Ajara köyüne Abhazya bayrağı dikildi.

Rus İnterfaks ajansı, bölgedeki muhabirine dayanarak, Abhaz güçlerinin Yukarı Kodori Vadisi'ndeki Ajara köyünü ele geçirdiklerini duyurdu.

Ajans, Abhaz güçlerinin ele geçirdikleri köye Abhazya bayrağını diktiklerini belirtti.

HAYALET KENT GORİ

Rus birliklerinin işgal ettiği bildirilen, Gürcistan'ın ayrılıkçı bölge Güney Osetya sınırındaki Gori kentinde tam bir sessizlik hüküm sürüyor.

Gürcü kaynaklarının Rus birlikleri tarafından işgal altında olduğunu iddia ettiği kentin merkezinde çok sayıda terk edilmiş, Gürcü birliklerine ait zırhlı araç, tank ve benzeri teçhizat dikkati çekiyor.

SOKAKLAR GÜRCÜ TANK ENKAZLARIYLA DOLU

Sivillerin de terk ettiği kentte az sayıda hareket halinde araç ve yaşlı vatandaşlara rastlanıyor. Kent sakinleri, dün gece kentin merkezinde yer yer çatışmalar olduğunu, bugün ise Rus askerlerinin kentte bulunmadığını söylediler. Sakinler, tüm dükkanların kapalı olduğunu, ekmek bulmakta zorluk çektiklerini belirttiler.

Gori'nin dışında yaşanan çatışmalarda Gürcü birliklerine ait bir zırhlının tamamen tahrip edildiği, sivil bir aracın da hurdaya döndüğü görüldü. Görgü tanıklarına göre çatışma bölgesinde iki sivil hayatını kaybetti.

Tam bir hayalet kent görünümdeki Gori'nin yolu trafiğe açık. Kent merkezinde ve dışında herhangi bir önlem göze çarpmıyor. Zaman zaman kent merkezinin üzerinde Rus uçaklarının sesleri duyuluyor. Gürcü kaynaklarına göre, Rus uçakları tarafından yine bombalanan Gori çevresinde ölen siviller var. Ölen siviller arasında yabancı gazetecilerin de bulunduğu ileri sürülüyor. Gori yolu üzerinden Tiflis'e hareket edildiğinde yine Gürcü birliklerine ait çok miktarda zırhlı araç, tank ve benzeri teçhizat, yol kenarlarına terk edilmiş halde görünüyor.

Gori kentinde kalan az sayıda sivil vatandaşın büyük bir endişe içinde olduğu ve çaresizlik içinde evlerinde beklediği dikkati çekiyor. Kent merkezinde ve çevresinde birçok binanın Rus uçaklarının bombardımanında ciddi zarar gördüğü, bazı binaların kullanılamaz halde olduğu gözleniyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 1194 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri