Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Alzheimer'ı tedavi eder mi?

15 Temmuz 2008 / 16:29
Bilimadamları, nikotinin, yaşlıların korkulu rüyası Alzheimer hastalığının tedavisinde kilit bir rol oynayabileceğini açıkladı.
İngiliz Telegraph gazetesinin haberine göre bilimadamları tarafından yapılan araştırmalar, tiryakilerin sigaradan elde ettikleri nikotinin, bunamayla birlikte gelen zihinsel bozukluklarla mücadelede etkili olduğunu ortaya koydu.

Haberde, nikotin temelli tedavi yöntemleri üzerinde çalışmalarını devam ettiren uzmanların, bu tedaviyle hastalığın etkilerinin geciktirilebileceği ve bunun da hastalara hayati ek zaman kazandıracağına inandıkları belirtildi.

Tütünün yanında kakao ve domates gibi gıdalarda da küçük miktararda bulunan nikotinin, vücuttaki adrenalini artıran bir uyarıcı işlevi gördüğü belirtliyor. Farelerde yapılan deneylerin, nikotinli tedavinin beynin belirli bölümlerini uyararak konsantrasyon ve tepkileri hızlandırdığı saptandı.

Araştırmayı yürüten ekibin başkanı Londra'daki King's College'dan Profesör Ian Stolerman, nikotin temelli tedavilerin Alzheimer hastaları için bir 'ferahlama' sağlayabileceğini kaydetti.

İlaçların faydalı ve zararlı etkilerinin olduğuna dikkat çeken Stolerman, nikotinin de bu anlamda bir istisna olmadığını vurguladı. 10 yıl önce bu alanda araştırmalara başladığında nikotinin beynin konsantrasyon yeteneği üzerinde bu kadar etkili olacağını tahmin etmediğini kaydeden Stolerman, nikotinin kafein gibi diğer uyarıcılara nazaran çok daha etkili olduğuna da işaret etti.

Nikotin kullanarak imal edilen ilaçların halihazırda klinik deneylerde kullanıldığı ve birkaç ay içinde piyasaya sunulacağı belirtliyor. Öte yandan Stolerman, nikotinin olumlu etkisi nedeniyle sigaraya başlanmaması konusunda da uyarıda bulunarak, sigarada başka birçok zararlı kimyasal bulunduğuna işaret etti.

Gazeteye açıklama yapan Alzheimer Derneği sözcüsü ise, nikotinin bazı tedavi edici nitelikleri bulunmakla beraber zararının faydasına ağır bastığını vurguladı. Sözcü, sağlığı riske atmadan nikotinin muhtemel faydalarının da belirlenmesi amacıyla daha çok araştırma yapılması gerektiğini belirtti.
Kaynak:
Bu haber toplam 954 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri