Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Keko, Baykal'dan bakın ne istedi?

15.03.2010 02:49
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Elazığ'da meydana gelen depremle ilgili olarak, ''6 şiddetindeki depremde bu kadar büyük hasarın yaşanması üzüntü vericidir. Buradan çıkartmamız gereken dersler var'' dedi. Keko'nun deprem bölgesine Arda Turan'ın gelmesini

Baykal, Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş ve beraberindeki heyetle geldiği Elazığ'da, depremin en çok etkilediği Okçular köyünde incelemelerde bulundu.

İlk olarak taziye çadırını ziyaret eden Baykal, burada köy imamının depremde hayatını kaybedenler için okuduğu duayı dinledi. Duanın ardından, bölgeye depremin ortaya çıkarttığı durumu incelemek için geldiğini belirten Baykal, şunları söyledi:

''Ortaya çıkan tablo, 10 bin kişiyi doğrudan ilgilendiren depremin yaşandığını bize gösteriyor. 4 bine yakın konut hasar gördü, 3 bin kadar hayvan telef oldu. Depremin ciddi bir hasara yol açtığı ortada. Mal kaybı ciddi düzeyde gözüküyor, 42 vatandaşımız hayatını kaybetti. Bunlardan 19'u bu köyde yaşamını yitirdi. Hasarın en çok yaşandığı köy şüphesiz Okçular. 6 şiddetindeki depremde bu kadar büyük hasarın yaşanması üzüntü vericidir. Buradan çıkartmamız gereken dersler var.''

Depremin yol açtığı acil ihtiyaçların karşılanmasına yönelik ciddi bir işbirliğinin gerçekleşmekte olduğunu gördüğünü ifade eden Baykal, şunları kaydetti:

''Tüm Türkiye ayağa kalkmıştır. Vatandaşlarımız derin bir üzüntü içindedir ve buradaki vatandaşlarla aynı duyguyu paylaşmaktadır. Bu duygunun bir parçası olarak biz de buraya 'geçmiş olsun' dileklerimizi sunmak için geldik. Sizin başınıza gelen üzüntü bilmelisiniz ki tüm Türkiye'yi etkilemiştir. Yalnız değilsiniz. Yaralarınızı sarma konusunda da devlet, sivil toplum kuruluşları, belediyeler ve vatandaşlar iş birliği yapmıştır. Bu da çok doğaldır. Daha da devam edecek.''

Depremin üzüntüsünü telafi etmek için el ele vermekten başka hiçbir şeyin düşünülemeyeceğini dile getiren Baykal, ''İnşallah daha iyisini hep beraber milletçe gelecekte gerçekleştireceğiz. Bu vesileyle geçmiş olsun dileklerimi ifade ediyorum. Böyle olaylar bizim birbirimize daha çok sahip çıkmamız, daha çok sevmemiz, daha çok dayanışma içine girmemiz için bir vesile olur'' diye konuştu.

Bir vatandaşın ''Biz Türkiye'ye güveniyoruz'' demesi üzerine Baykal, ''Çok sağ olun. Bu duyguyu görmekten çok memnun oldum. Burada bunu sağlayan herkese bir vatandaş olarak teşekkür ederim. Kendilerini kutlarım. Allah bir daha böyle acılar yaşatmasın. Hepimizin başı sağolsun, hepimize geçmiş olsun'' dedi.

Konuşmasının ardından Baykal, depremde annesi ve kardeşini kaybeden Keko Çiçek ile de görüştü. Çocuğun Galatasaray taraftarı olduğunu öğrenen Baykal, Keko'ya Arda'nın imzası olan bir Galatasaray forması gönderilmesi için Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat ile telefonla görüştü.

Keko'nun deprem bölgesine Arda Turan'ın gelmesini istemesi üzerine ise Baykal, ''Arda'yı herkes istiyor. O iş belki biraz zor olur ama ilerleyen günlerde ya Arda buraya gelir ya da seni İstanbul'a götürürüz. Bir şekilde kucaklaşmanız sağlanır'' dedi.

Baykal, daha sonra Yukarı Demirci köyündeki incelemelerinin ardından deprem bölgesinden ayrıldı.

Bu haber toplam 1078 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri