Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cumhuriyet Çalışma Grubu

10 Haziran 2008 / 09:27
Batı Çalışma Grubu (BÇG) tarafından mağdur edilenler yeni kurulan gruba sert tepki veriyor.
Batı Çalışma Grubu (BÇG) tarafından mağdur edilenler 2003 yılında faaliyete geçen Cumhuriyet Çalışma Grubu'nun (CÇG) fişleme yapmasına tepki gösterdi.

Eski Cumhuriyet Savcısı Gültekin Avcı, BÇG ile başlayan 'fişleme' olayının artarak devam ettiğini ifade ediyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin BÇG'yi lağvetmesinin ardından fişlemelerin bittiğini düşündüklerini kaydeden mağdurlar, bu illegal yapılanmanın insan haklarına aykırı olduğunu hatırlattı. 28 Şubat döneminde 6 milyona yakın insanın fişlendiğini söyleyen eski Cumhuriyet Savcısı Gültekin Avcı, BÇG'yle Cumhuriyet Çalışma Grubu'nun arasındaki tek farkın isim değişikliği olduğunu belirtiyor. Yasal olmayan fişlemenin artarak devam ettiğini vurgulayan Avcı, "Avrupa'da bunu yapsanız hayatınıza mal olur." diye konuşuyor. BÇG, 28 Şubat 1997 Milli Güvenlik Kurulu toplantısında alınan 18 maddelik kararların takibi amacı ile oluşturuldu. CÇG ise dönemin Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur tarafından Jandarma İstihbarat Dairesi'ne bağlı kuruldu.

28 Şubat sürecinde Batı Çalışma Grubu (BÇG) tarafından mağdur edilenler, 2003 yılında faaliyete geçen Cumhuriyet Çalışma Grubu'nun da (CÇG) fişleme yapmasına tepki gösterdi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin BÇG'yi lağvetmesinin ardından fişlemelerin bittiğini düşündüklerini kaydeden mağdurlar, bu illegal yapılanmanın insan haklarına aykırı olduğunu hatırlattı.

28 Şubat döneminde 6 milyona yakın insanın fişlendiğini söyleyen eski Cumhuriyet Savcısı Gültekin Avcı, BÇG'yle Cumhuriyet Çalışma Grubu'nun arasındaki tek farkın, isim değişikliği olduğunu belirtiyor. Yasal olmayan fişlemenin artarak devam ettiğini vurgulayan Avcı, "Avrupa'da bunu yapsanız hayatınıza mal olur." diye konuşuyor. BÇG, 28 Şubat 1997'deki Milli Güvenlik Kurulu toplantısında alınan 18 maddelik kararların takibi amacı ile oluşturuldu. CÇG ise dönemin Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur tarafından Jandarma İstihbarat Dairesi'ne bağlı olarak kuruldu. Eski savcı, kurmay bürokrasisinin kendi ideolojisini korumak için insanları tarassut altında bulundurduğunu aktarıyor. Bu zihniyete göre raporlar hazırlandığını aktaran Gültekin Avcı, "Gerekli olduğu zaman bu listeler çıkarılarak insanlar üzerinde baskı kuruluyor." ifadelerine yer verdi.

Yüksek yargıda da benzer bir zihniyetin olduğuna dikkat çeken Avcı, fişlenen insanların kendisini şaşırtmadığını dile getiriyor. 1960'tan sonra askerin kışlasından çıkarak siyasete soyunduğunu iddia eden Avcı, "Asker, siyasette hakim olabilmek için insanları kontrol altında tutmaya çalışıyor." diyor. Eski savcı İtalya'da olduğu gibi Özel Kuvvetler Komutanlığı arşiviyle Genelkurmay İstihbarat arşivinin mercek altına alınması gerektiğini vurguluyor.

Yüksek Askerî Şûra (YAŞ) kararlarıyla ordudan ihraç edilen eski Hâkim Binbaşı Yusuf Çağlayan ise BÇG'nin raporuyla ordudan uzaklaştırıldığını söylüyor. Disiplinsizlik gerekçesiyle ordudan atıldığını hatırlatan Çağlayan, "15 yıllık meslek hayatım boyunca her sene takdirname almış biri olarak bu gerekçe beni çok üzdü." şeklinde konuşuyor. Çağlayan, BÇG tarzı yapılanmaların en çok orduya zarar verdiğini dile getirdi.

Rejimi korumak adına yüksek sosyeteyi, zengin aile çocuklarını bile fişleyen BÇG'nin icraatlarından en çok İzmir'de bir kebapçıyı fişlemesi dikkat çekmişti. Fişleme olayının ortaya çıkmasından sonra şube sayısını artıran ve işleri düzelen kebapçı Ömer Şimşek, yeni fişlemelerle ilgili, "Fişlenenler çok şanslı insanlar. Çünkü halk bu haksızlığa uğrayan insanlara o kadar çok destek veriyor ki anlatamam." diye konuşuyor.

BÇG'nin kurulması, 28 Şubat 1997'deki MGK'da alınan kararlara dayanıyor. Kararların uygulanıp uygulanmadığının denetimi için MGK bünyesinde oluşturulan BÇG, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Güven Erkaya'ya bağlı olarak çalıştı. Fikir babası ise dönemin güçlü ismi Org. Çevik Bir'di.
Kaynak:
Bu haber toplam 1114 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri