Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Darbe Anayasası halk oyunda

22 Ekim 2008 / 10:24
1982'de cunta lideri Kenan Evren'in açık propagandasıyla "evet" sonucu alan Darbe Anayasa'sı yeniden halkın oyuna açıldı.
12 Eylül 1980 darbesiyle iktidara gelen askerî yönetim, hazırladığı anayasayı 7 Kasım 1982'de halkoyuna sundu.

Jandarma gözetimindeki sandıklara oylar şeffaf zarflarda atıldı. Cuntanın lideri Kenan Evren'in açık propagandası sonucu oylamadan yüzde 91,37 'Evet' oyu çıktı.

Darbenin üzerinden 28 yıl geçti ancak Türkiye hâlâ darbecileri koruyan maddeleri içeren Anayasa ile yönetiliyor. Sivil anayasaya yönelik talepler sürekli erteleniyor. Demokratik duyarlılık adına yaptıkları eylemlerle adını duyuran Genç Siviller Hareketi sivil anayasaya dönük toplumsal talebi vurgulamak için farklı bir etkinliğe imza atıyor.

Genç Siviller, 1982 oylamasının yıldönümünde halkın önüne sandık koyacak. Darbenin akabinde, olağanüstü şartlarda yüzde 92 oranında 'evet'le kabul gören darbe anayasası daha demokratik bir ortamda halkoyuna çıkacak. 'Evet' ve 'Hayır'dan oluşan oy pusulalarının 'Evet' tarafının altında askerî kamuflaj bulunacak.

Sandıklar Türkiye'deki 81 il dışında ABD, Paris, Londra, Brüksel gibi merkezlerde de kurulacak. Etkinlik 'Darbe devam ediyor' sloganıyla yürütülüyor. Genç Siviller'in lideri Turgay Oğur, darbecilerin, darbe düzenini garantiye alacak bir anayasa yaptıklarını ve bu anayasanın halen yürürlükte olduğunu söylüyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 880 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri