Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünya ajansları Türkiye'yi takipte

15 Ağustos 2008 / 07:59
Başbakan Erdoğan, Rus-Gürcü savaşını bitirmek için iki ülkenin devlet başkanıyla buluştu. Gül, Ahmedinecad'ı ağırlayıp 'Batı' ile arasını bulmaya çalışıyor
Erdoğan, Rusya ve Gürcistan'a yaptığı ziyaretin ardından geldiği Bodrum-Milas Havaalanı'nda basın toplantısı düzenledi.

İki ülkeyi, Güney Osetya ve Gürcistan'da yaşanan olayları değerlendirmek, çatışmaların ulaştığı durumdan duyulan endişeyi aktarmak, konu hakkında görüş alışverişinde bulunmak amacıyla ziyaret ettiğini belirten Erdoğan, “Ziyaretin amacı ülkelerimizi ve içinde bulunduğumuz coğrafyayı yakından ilgilendiren ve tüm dünyanın yakından dikkatle izlediği Gürcistan'daki gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunmak ve Türkiye olarak 'bu sürece nasıl katkıda bulunabiliriz?' düşüncemizi yetkililerle paylaşmaktı” dedi.

Erdoğan, Moskova'da Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın da katılımıyla Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Başbakan Vladimir Putin ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile çalışma yemeğinde bir araya geldiklerini ifade ederek, son derece verimli görüşmelerin ardından Tiflis'e geçtiklerini anlattı.

Tiflis'te Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ve Başbakan Lado Gurgenidze görüştüğünü kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:

“Türkiye, Gürcistan'ın bağımsızlığını ve egemenliğini uluslararası hukuk ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarınca tanınan toprak bütünlüğünün muhafaza edilmesinden yanadır. Bugüne kadar bu süreci bizler hassasiyetle sürdürdük. Bunu uluslararası camiada da aynı şekilde dillendirdik. Tabii, yaşanan çatışmalar bölgesel ve uluslararası istikrarın Güney Kafkasya'da özellikle işin güvenlik boyutunu tedirgin eder hale getirmiştir. Bütün bu gelişmeler üzerine yaptığımız telefon diplomasileri ve bu telefon diplomasilerinden sonra bizzat bölgeye giderek konuları yerinde görüşmenin çok faydalı olacağına inandık. Gerek ABD gerekse Birleşmiş Milletler de devrede oldular.

İRAN'IN NÜKLEER PROGRAMI

Gül, İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ile gerçekleştirdikleri görüşmelerde ikili konuların yanı sıra bölgenin iki önemli ülkesi olarak bölgesel meseleler ve ayrıca İran'ın nükleer programına yönelik hususları da ele aldıklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, şöyle konuştu:

"Türkiye, İran'ın nükleer programı meselesine diplomatik yollarla çözüm bulunmasından yanadır. Bu çerçevede 6 ülkenin sunduğu kapsamlı bir teşvik paketiyle çözüm için yeni ve çok önemli bir fırsat penceresi açan görüşme süreci başlamıştır. Bu sürecin tüm ilgili tarafların ortaya koyacakları yapıcı ve sorumlu bir irade ve iyi niyet çerçevesinde akamete uğramaksızın devam etmesini ve kısa sürede olumlu bir sonuca ulaşmasını arzu etmektedir. İran'ın nükleer programına ilişkin çözümün uluslararası toplumun kaygılarını dikkate alan, aynı zamanda İran'ın nükleer silahların yayılmasının önlenmesi anlaşması çerçevesindeki meşru haklarını gözetecek bir içerik taşımasını arzu ediyoruz. Malumunuz olduğu üzere, diplomatik süreci teşvik amacıyla geçen sene Ankara'da Doktor Solana ile İran muhatabı doktor Laricani arasında görüşmelerden birinine ev sahipliği yapmıştık. Türkiye'nin aynı mülahazalarda diplomatik sürece katkı sağlayıcı faaliyetlere geçmişte olduğu gibi bugün de hazır olduğunu İranlı dostlarımızla bir kez daha görüştük ve dikkatlerine getirdik."Bu haber toplam 988 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri