Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Durdurma' oy birliği ile alındı'

13 Haziran 2008 / 05:58
Anayasa Mahkemesi'nin, başörtü serbestisi getiren Anayasa değişikliği ile ilgili ilk kısa kararı olan "yürürlüğünün durdurulması" kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.
Anayasa değişikliğinin iptalini 9'a 2 oyla kabul ettiği belirtilen yüksek mahkeme, oybirliğiyle aldığı yürürlüğü durdurma kararında, “Bu Kanun’un, uygulanmasından doğacak sonradan giderilmesi güç veya olanaksız durum ve zararların önlenmesi ve iptal kararının sonuçsuz kalmaması için kararın Resmî Gazete’de yayımlanacağı güne kadar durdurulmasına oybirliğiyle karar verildi” dedi.

Anayasa Mahkemesi, CHP ve DSP'nin, üniversitelerde türbana serbestlik getiren Anayasa değişikliğinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması yaptığı taleplerini 5 Haziran günü görüşüp karara bağlamıştı.

Anayasa Mahkemesi'nden çıkan karar düzenlemenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması olmuştu. Kararın açıklanmasının ardından, 11 üyeli mahkemede "iptal" yönünde 9 üyenin oy kullandığı öğrenilmişti.

Düzenlemenin "yürürlüğünün durdurulması"na ilişkin karar ise bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, iptal kararı sonrasında, "yürürlüğün durdurulması" kararı oybirliğiyle verildi.

Anayasa Mahkemesi’nin oybirliğiyle aldığı "yürürlüğün durdurulması" kararında şöyle denildi:

“Yürürlüğün durdurulması istemini de içeren dava dilekçesi ve ekleri, bu konudaki esas inceleme raporu ve ekleri, iptali istenilen kurallar, dayanılan Anayasa kuralları ve bunların gerekçeleri ile öteki yasama belgeleri okunup incelendikten sonra gereği görüşülüp düşünüldü: 9.2.2008 günlü, 5735 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 5.6.2008 günlü, E.2008/16, K.2008/116 sayılı kararla iptal edildiğinden, bu Kanun’un, uygulanmasından doğacak sonradan giderilmesi güç veya olanaksız durum ve zararların önlenmesi ve iptal kararının sonuçsuz kalmaması için kararın Resmî Gazete’de yayımlanacağı güne kadar yürürlüğünün durdurulmasına oybirliğiyle karar verildi."anka
Kaynak:
Bu haber toplam 888 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri