Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

En son hangi gazeteci görüştü

22 Temmuz 2008 / 17:30
Yıllık izinde yolu New York'a düşen gazeteci Nuray Başaran, sadece 2 saat mesafedeki Pennsylvania'ya gitti ve Fethullah Gülen'le off-the record görüştü.
Yıllık izinde yolu New York'a düşen gazeteci Nuray Başaran, sadece 2 saat mesafede olan Pennsylvania'da Fethullah Gülen'e off-the record bir görüşme yapmayı başardı. Gülen, Başaran'a röportaj vermeyi kabul etmedi ancak 1 saat 15 dakika görüştü. Başaran bu zor gerçekleştirdiği görüşmeyi bugün Referans gazetesindeki köşesine taşıdı.

"Baktım ki, New York'tayım. Son yıllarda adı Türkiye'de her konuda sık sık gündeme gelen kişi Fethullah Gülen'e de sadece 2 saat mesafedeyim. Hemen harekete geçtim. Belki görüşebilir, belki de gelmişken bir röportaj yapabilirdim. Ama ulaşabildiğim kişiler ne görüşmenin, ne de röportaj yapmanın kolay olmadığını söylediler. Üstelik verilen bilgilere göre, sağlığı ile ilgili de problemler vardı ve hele de bugünlerde bu nedenle çok fazla ziyaretçi kabul etmiyordu.

Oysa yaşadığı yer Saylosburg-Pennsylvania, bir arabaya atlayıp iki saatte gidilebilecek bir yerdi. Tabii elinizde sağlıklı bir adres varsa… Ya da adresi temin edebilirseniz! Elbette bir adres edinemedim. Ama bir tarifi zar zor öğrendim. Ve Türkiye'ye dönmeme 24 saat kalmışken, o tarifteki adrese gittim. Ve evet görüştüm. Elbette röportaj vermedi. Ama off-the record her sorumu da yanıtladı. 1 saat 15 dakika görüşmenin ardından, yanından ayrılırken kafamdaki hiçbir soru cevapsız kalmamıştı.

Elbette sohbetin içeriğine ilişkin değil ama Gülen'in titizliğini, neden röportaj vermediğini, nerede yaşadığını, nasıl bir hayat sürdüğünü, Türkiye'ye gelmek isteyip istemediğini, neden gelmediği konusundaki izlenimlerimi yarın sizinle paylaşacağım."

Referans gazetesi

Kaynak:
Bu haber toplam 864 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri