Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gen konferansının konusu ayakları tutmayan aile.

03 Haziran 2008 / 12:39
İspanya'daki gen konferansının konusu Türkiye'de yaşayan ayakları tutmayan aile.
İspanya'nın Barselona kentinde dün başlayan İnsan Genetiği ve Avrupa Toplumu Konferansı'na bir Türk profesörün çalışmalarının damga vurması bekleniyor.

Konferansa davet edilen Bilkent Üniversitesi Profesörü Tayfun Özçelik, genetik bozukluktan dolayı ancak ellerini de kullanarak yürüyebilen Ulaş ailesinin 6 çocuğuyla ilgili çalışmalarını anlatacak. Özçelik ve ekibi, Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde oturan Ulaş ailesinin çocuklarının el ve ayakları üzerinde maymun gibi yürüyüp kendi aralarında ortak bir dil kullanmasına neden olan geni bulmuştu.

Prof. Özçelik, yaptığı açıklamada "Gende bulunan protein seviyesindeki dengesizlik yürüyüşü de etkiliyor" ifadesini kullandı. Konuyu araştıran bir başka profesör Nicholas Humphrey genetik bozukluğu etkileyen başka genlerin de bulunabileceğini söylerken, bazı uzmanlar ise hastalığa yol açtığından şüphelendikleri 3 gen üzerinde daha çalışıyor.

Hastalığa tıp çevrelerinde konuyla ilgili ilk çalışmayı yapan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Ünal Tan'ın adı verilerek "Ünal Tan sendromu" da deniliyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 1120 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri