Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail'in "Dalga Geçen Broşürleri"!

15 Ocak 2009 / 18:03
“Gazze için bu numarayı arayın!”Binden fazla sivilin katledildiği Gazze’den ayrılmayan gazeteci Vittorio Arrigoni, bölgedeki son durumu ve İsrail’in 1,5 milyon Filistinliyle dalga geçen broşürlerini anlattı.
Haber Merkezi / TIMETURK

GAZZE’NİN YOK EDİLİŞİ DEVAM EDİYOR

Vittorio Arrigoni*

Bazı Filistinli aileler, geleneksel bombalar yerine İsrail Hava Kuvvetleri’nin teveccühü olarak son birkaç gündür gökten yağan broşürleri gösterdi. Broşür No:1’in Arapçadan tercümesi şöyle: “Bu bölgede yaşayan herkese. Bölgenizde İsraile saldıran teröristlerin terörist eylemleri nedeniyle İsrail Savunma Kuvvetleri bölgenizde derhal tendir almak zorundadır. Bu nedenle, kendi güvenliğini için, bölgeyi derhal boşaltmalısınız. İsrail Savunma Kuvvetleri”. Kısaca İsrailliler: “Tüm mahalleleri enkaz haline getirmeden, bugün ve yarın ait bir hayat umudunu sonsuza dek parçalamadan önce kapı kapı çalışma vardır işaretleri yapıştırıyor. Gidecek yerleri olmayanları tonlarca moloz altına gömmek istiyorlar. Bir süre önce daha fazla , “terörle savaşın 3’ncü fazı başlayacağını” ima eden broşürler atmakla tehdit ettiler. İsrail ordu zirvesi gerçekten çok kibar; onları böcekler gibi ezmeden önce Gazze halkından işbirliği rica ediyor. Eğer broşürler yeterince ikna edici olmazsa, Gazze evlerinin damlarını kibarca çalmak Hava Kuvvetleri’ne düşüyor. Bu yeni uygulanmaya başlanan bir izlek. Evlerin çatılarını koparacak kadar daha az güçlü bombalar evlerin tepelerine bırakılıyor ve içerideki sakinler “kibarca” boşaltmaya zorlanıyor. İki-üç dakika sonra uçaklar tekrar geçtiğinde evlerden geriye hiçbir şey kalmıyor. Boşaltacaklar: ancak nereye gidecekler ki? Tüm Şerit’te güvenli bir sığınak yok. Kişisel olarak dokunulmamış hükümet binalarından çok bir caminin ya da okulun önünden geçtiğimde hayatımdan daha fazla endişe ediyorum. Geçen gece evimden 20 metre ötedeki itfaiye merkezi İsrail jetleri tarafından yok edildi.

Bu sabah, limana paralel cadde üzerinde, metrelerce derinlikte kraterler keşfettim. Sanki bir bilim-kurgu filmindeki gibi gökten meteorlar yağmış gibi. Buradaki fark özel efektlerin bir hayli acı verici olması. Tedavi bekleyen yaralı hastalarla ağzına kadar El-Şifa Hastanesi’nin koğuşlarını ziyaret ettiğinizde, Arap’a benzemeyen bir doktorlar karşılabilirsiniz. Mads Gilbert, ONG Norwac’dan Norveçli bir doktor. Anestezi uzmanı Gilbert, İsrail’in Gazze sivilleri üzerinde yasak silahlar kullandığı şüphemizi doğruluyor: “Birçok yaralı abartılı amputasyonlarla (organların kesilmesi/budanması) geliyor. Hamura dönmüş her iki bacak bana DIME silahlarının kullanıldığı şüphesini uyandırıyor”. Bunlar, BM İnsan Hakları Yüksek Komiser Navi Pillay, “savaş suçları olabilecek ölçüde ciddi ihlallerin olduğu” raporunu verirken gerçekleşiyor.

Böylesi bir cinayet birkaç saat önce Cebaliye’nin doğunda gerçekleşti. Evlerini boşaltan bir aile bir dükkandan bazı yiyeceklerini alırken vuruldu. Aynı aileden, Abed Rabbu ailesinden 8 kişi öldü ve 2 kişi de ağır yaralandı. Caddede konuştuğum insanlar, bombalar mütemadiyen yağarken ve topçu birlikleri yavaşça ilerlerken İsrail’in zaman geçirdiği izlenimi altında. Askerlerin “sahra azıklarını” stoklamasında sorun yok, onlar Gazze’de ekmek bulamayan insanlar gibi değil. Unları kalmayan fırıncılar çörek yapmak için hayvan unu kullanıyor. Sadece küflü ekmekler var, haftalardan kalan yeşil küf kaplı. Birkaç parça tahtayla yaktığınız ateş üzerinde pişiriyorsunuz. Emin olun kesinlikle lezzetli bir şey değil.

Özellikle internette İsrail kuş-bakışı görüntüler dağıtarak, sözüm ona “teröristleri” ya da silah ve patlayıcı dolu kurgusal depoları nasıl kesinlikle vurduğunu gösteriyor. Baş döndüren sivil kayıplar tek başına bu videoları yalanlamaya yeter. Ordusu bir düşmanı çıkarmaya ve öldürmeye çalışırken ağzına kadar dolu bir binayı vurarak içindeki sayısız masum sivilleri gömerken nasıl İsrail’in kendisini demokratik ve medeni sayabildiğine şaşıyorum. İtalyan ordusunun bir mafya suçlusunu avlamak için Palermo’yu bombalamaya başladığını bir düşünün. Bunu yazdığım zaman Filistinli kayıpların sayısı 821’di. Bunlardan 93’ü kadın ve 235’i çocuktu. Görevlerinin başında 12 sağlık görevlisiyle boyunlarından kameralar asılı 3 gazeteci öldürüldü. 3 bin 350 yaralıların yarısı 18 yaşının altında. Güvenirliliğiyle ünlü Mezan insan hakları merkezi, iki haftada katledilenlerin yüzde 85’inin Filistinli siviller olduğunu söyledi. Şükürler olsun ki İsrail tarafından ölü sayısı 4’te kaldı.

Eğer Birleşmiş Milletler, Filistin sivil halkını, İsrail’in büyük ihlallerinden koruyamayacaksa, Gazze’ye Özgürlük Hareketi’nden arkadaşlarım onların yerine deneyecek. Birkaç gün içerisinde buraya yola çıkacaklar. İçlerinde doktorlar, hemşireler ve insan hakları eylemcileri ile insanlık olarak bir şey yapmanın vicdani sorumluğunu taşıyanlar yer alacak. Buraya 31 Aralık’ta “Dignity” ile gelmeye çalıştılar. Ancak İsrail ordusu uluslararası sularda tekneye bindirerek batırmaya çalıştı ve ardından da “kaza” diyerek örtbas etmeye kalktı. İnsani yardım taşıyan arkadaşlarımı eskinin limanı şimdinin harabesi olan yerde bekleyeceğim ve sahilden uzakta benzeri daha fazla “kaza” olmasını umacağım.

(Ed. Notu: Gazze’ye Özgürlük Hareketi’nin Dignity adlı teknesinin önü uluslararası sularda bir kez daha İsrail deniz kuvvetleri tarafından kesildi. İsrail Deniz Kuvvetleri, teknedeki sivilleri ve insan hakları eylemcilerini batırmakla tehdit ediyor. Daha önce Hareketin liderlerinin İsrail başbakanlık sözcüsü Mark Regev’le yaptığı görüşmede “İsrail’in uluslararası kurallara uyacağı” sözü verilmişti”. Teknenin akıbeti ise şu an meçhul. Ayrıca BM içerisinde Gazze’ye Özgürlük Hareketi’nin sitesine erişimin de yasaklandığı bildirildi. )

Gökyüzünden yağan tercüme ettiğimiz diğer broşür bir feryat: “Gazze’nin sakinleri, kaderinizde sorumluluk alın! Gazze’deki teröristler ve İsrail’e füze atanlar hayatlarınıza ve ailelerinize bir tehdittir. Eğer Gazze’deki ailelerinize ve kardeşlerinize yardım etmek istiyorsanız, tek yapmanız gereken aşağıdaki numarayı arayıp bu roketleri gönderenlerin ve kendi hareketleri nedeniyle sizi kurban haline getiren terörist milislerin yerlerini bildirmek. Bu mezalimden kaçınmak artık sizin sorumluluğunuz! Çekinmeyin! Kimliğiniz gizli tutulacaktır. Bize 02-5839749’dan ulaşabilirsiniz. Ayrıca bize terörist aktivitelerle ilgili olarak şu maili kullanarak yazabilirsiniz. Helpgaza2008@gmail.com Bu eposta spamlardan korunmuştur. Kullanmak için JavaScript etkin olması gerekmektedir”.

Yaşanan soykırımla ilgili olarak hiçbir şey yapamamanın hüsranıyla birçok kişi bana İtalya’dan yazıyor. Sizler insan hakları desteklediğinizi ve öfkenizi göstermeye devam etmenizi tavsiye ediyorum. Ayıracak 5 dakikanız ve bir telefon kartınız varsa, son broşürde yer alan numara 1,5 milyon insanın hayatıyla havadan, karadan ve denizden alay edenlere küçümseyişini göstermek için kullanın. Bir telefon kartı daha iyi işe yarayamaz. Katledilen 235 çocuk için bunu yapın.

İnsan kalın

*Gazze’ye Özgürlük Hareketi’yle bölgeye giden İtalyan gazeteci ve yazarın IL Manifesto için yazdığı makalenin Daniella Filippin’in İngilizce çevirisinden. (13 Ocak 2009)


Bu haber toplam 1828 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri