Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsveç'te yeni bir cam vakası: Camlı sosisler

02.04.2009 14:56
İsveç'te cam kırıkları şimdi de sosislerin içinde çıkmaya başladı.
Dün camlı sosisleri olayları görülünce olay polise intikal etti ve İsveç polisi soruşturmasına devam ediyor. İçinde cam parçası çıkan sosisler incelenmek üzere polis tarafından el konuldu.

Büyük restoranlar ve hastaneler, camlı tavuk skandalından sonra tavuk menüsünü listelerden çıkarmaya başladı. Varberg ve Halmstad şehirlerinde ise tavuk ürünlerinin hepsine karşı yasak getirileceği bilgisi alındı. Varberg hastane yetkilileri, kendilerini bu şekilde daha güvende hissettiklerini ve böyle bir yasağın daha yerinde olduğunu dile getirdiler. Stockholm, Malmö ve Lund şehirlerinde daha önceleri tavuk ürünlerine yasak getirilmişti. İsveç'in güney bölgesinde belediyeler genel olarak tavuk ürünlerinde yasaklar getirirken, okul restoranlarında mayıs kadar bütün tavuk ürünlerinin menülerden çıkarıldığı açıklandı.

Hastanelere servis yapan Sodexo yemek firmasının günde 100 bin yemek servisi yaparken, bu geniş ağ içerisinde tavuk ürünlerini devam ettirecekleri öğrenildi. Okullar konusunda Stockholm belediyesi bütün sorumluluğu kreş ve okullara bırakırken, tavuk menüsünü ekleyip eklememe konusunda takdiri yöneticilere bıraktı.

POLİS, SABOTAJ ÜZERİNDE DURUYOR

Bu cam parçalarının kaynağı konusunda çeşitli spekülasyonlar medyada tartışılırken, tavuk ürünleri firmalarında çalışan birisinin sabotaj maksatlı olarak böyle bir fiili işlemiş olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. İsveç'te hazır tavuk yemekleriyle birlikte buzlanmış ve taze olarak satılan tavukların içinden bir haftadan fazladır cam parçalarının çıkması üzerine, bazı restoranlar tavuklu ürün satışlarını durdururken, İsveç gizli polisi, sabotaj üzerinde duruyor.

İlk başta sadece bir markanın ürünlerinde cam parçaları çıkınca, firma tavukları toplayıp ambalajını değiştirerek satışa sundu. Ancak son günlerde cam parçaları diğer markalardan da çıkmaya başladı. En son büyük bir restoranda tavuk yemeği yiyen bir müşterinin tabağında cam parçası çıkması, restoranları önlem almaya yönlendirdi. Birçok restoran, lokantalarında tavuk ürünleri içeren yemek bulundurmayacaklarını açıkladı.

İlk başlarda sadece buzlu paketlerde cam parçası çıkarken, son günlerde, tavuklu hazır yemeklerde ve taze tavuklarda da müşteriler cam parçaları bulduklarını belirterek, marketlere başvuruyor. Şikâyetlerin artması üzerine İsveç gizli polisi, İsveç, Almanya ve Danimarka'da kesilip satışa sunulan "camlı tavuk'' olayı ile ilgili soruşturma başlattı. Uzmanlar, tavuk paketlerinde cam parçaları bulunmasını, profesyoneller tarafından hazırlanmış bir sabotaj girişimi olarak değerlendiriyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 1234 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri