Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

J Street Adlı İsrail Lobisi Kuruldu

13 Haziran 2008 / 12:06
Washington’u etkileyen en etkili gruplardan Amerikan İsrail Kamu İşleri Komitesi (AIPAC) rakip J Street adlı yeni bir lobi firması kuruldu.
ABD dış politikasının İsrail’den çok fazla etkilendiğinde dair tezlerin ve ilişkili kanıtlar ortaya çıkması üzerine ülkede yeni bir Yahudi lobisi kuruldu. J Street adını taşıyan yeni lobi, Jeremy Ben-Ami tarafından kuruldu. Clinton’un danışmanlarından olan Ben-Ami’nin babası İsrail’in ortaya çıkışındaki savaşlarda ve işgallerde savaşanlardan birinin de oğlu.

ABD’nin Orta Doğu politikası için daha yumuşak çizgiler arayışında olacak J Street, politikacılara ve akademisyenlere Yahudi düşmanı olarak yaftalanmadan bir tartışma ortamı sağlamayı hedefliyor. ABD’nin içinde de başka gruplar da J Street’in görüşlerini paylaşsa da, politik güçlerinin zayıflığı yüzünden pek sesleri çıkamıyor. J Street, interneti kullanarak bir etki dairesi oluşturmayı planlıyor. Lobi, küçük bağışçılardan topladığı paraları da seçim kampanyalarını desteklemek için kullanacak.

J Street, AIPAC’in aksine, Filistin krizine iki devletli bir çözümün yanında yer alıyor. Ayrıca lobi, Hamas ve İran gibi İsrail’in düşman ilan ettiği ülke ve kuruluşlarla görüşmeyi, Suriye barış çözümünü ve Irak’tan çekilmeyi de destekliyor.

AIPAC’in senelik 60 milyon dolarlık bütçesine karşı J Street’in bütçesi 1,5 milyon dolar. Amerikan Yahudi’lerinin sessiz çoğunluğunun sesi olmak istediğini söyleyen J Street’in ABD dış politikasına ne kadar etki edip etmediği önümüzdeki yıllarda netleşecek.
Bu haber toplam 1036 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri