Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

1 Mayıs'ın iki yüzü

02 Mayıs 2008 / 08:35
Taksim, dün güvenlik önlemleri sebebi ile sakin günlerinden birini yaşadı. Şişli ve Beyoğlu'nda marjinal gruplar ile polis arasındaki çatışmada istenmeyen görüntüler oluştu. Anadolu ise 1 Mayıs'ı bayram havasında kutladı.

DİSK ve KESK'in Taksim'de kutlama ısrarından vazgeçmemesi sebebiyle gergin bir havada girilen 1 Mayıs'ta korkulan olmadı. Emniyet güçlerinin Taksim çevresinde aldığı olağanüstü güvenlik önlemleri gösteri düzenlemek isteyenlere göz açtırmadı. Tartışmaların merkezinde yer alan Taksim Meydanı, en sakin günlerinden birini yaşadı.

Ancak devletin 'provokatif eylem hazırlığı' yapıldığı yönündeki istihbaratını doğrulayan gelişmeler oldu. Marjinal gruplar yine sahnedeydi. DİSK merkezi önünde toplanan göstericilere gaz bombaları atılırken sendikalar polisin sert müdahalesi karşısında öğle saatlerinde Taksim'e yürüyüşten vazgeçtiğini açıkladı. İstanbul Valisi Muammer Güler, büyük bir olay çıkmadan kanunsuz eylemlerin engellendiğini belirtirken 530 kişinin gözaltına alındığını kaydetti. Öte yandan vapur, tramvay ve bazı metro seferlerinin iptali Beşiktaş'ta çalışan vatandaşları mağdur etti.

Terör örgütü sempatizanları kutlamaları provoke etti

İstanbul'daki 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarına terör örgütü sempatizanları ve provokatörler gölge düşürdü. Taksim Meydanı yasağını bahane eden örgüt sempatizanları, kutlamalar için toplanan grupları provoke etti. Sabahın erken saatlerinden itibaren Şişli, Beyoğlu, Mecidiyeköy ve Dolapdere'de toplanarak, Taksim Meydanı'na yürümek isteyen gruplara polis müdahale etti. Tazyikli su ve biber gazı kullanan polise eylemciler molotofkokteyli, kaldırım taşları ve sopalarla karşılık verdi. Eylemci gruplar ile polis arasındaki çatışmalar gün boyunca devam etti.

İstiklal Caddesi'nden Taksim Meydanı'na yürümek isteyen gruba polis, boyalı su ve göz yaşartıcı bomba kullanarak müdahale etti. Grup da polise taş ve şişe atarak karşılık verdi. Grup, müdahale sonucu ara sokaklara kaçıştı. Şişli Harbiye Cumhuriyet Caddesi'nde bir araya gelen yüzleri maskeli başka bir grup da çeşitli sloganlar attı. Bu kişiler daha sonra kaldırım taşlarını sökerek çevrede önlem alan polislere fırlattı. Çevik Kuvvet ekipleri panzerle basınçlı su sıkarak, göstericilere müdahale etti.

Valilik konutuna doğru yürümek isteyen Türkiye Komünist Partisi üyesi göstericiler, Nişantaşı sokaklarını savaş alanına çevirdi. Taksim'e çıkamayan bu gruplar, yanlarında getirdikleri taşlarla Vali Konağı Caddesi'nde polise saldırdı. Grup, valilik konutuna yaklaşmadan dağıtıldı. İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah da Taksim Meydanı'na gelerek polisin çalışmalarını koordine etti. Polis dünkü göstericilerde yaklaşık bin 600 gaz bombası kullandı.

Bu arada valiliğin aldığı tedbirler kapsamında 66 ilk ve orta dereceli okulda eğitim yapılamadı. Deniz ve tramvay ulaşımında da aksamalar oldu.

Devletin istihbaratı haklı çıktı

Devletin, DİSK ve KESK'in ısrarlı Taksim taleplerini reddetmesinin büyük bir faciayı önlediği belirtildi. İşçi Bayramı'na katılan çok sayıda göstericinin amacının Taksim Anıtı'na karanfil bırakmak olmadığı yaşanan saldırılarla bir kez daha ortaya çıktı. Sapanlar, sopalar, molotofkokteyli, silah ve kesici aletlerle miting alanına gelen marjinal gruplar adeta polisle yaka paça kavga etti. İstanbul Valisi Muammer Güler de alınan tedbirlerle provokatif eylemlerin önünün kesildiğini açıkladı. Polislere sokak aralarında çok sayıda saldırı yapıldığını anlatan Güler, büyük katılımlı toplantıların provokatif eylemlere dönüştüğünün ve dönüşebileceğinin bir kez daha anlaşıldığını dile getirdi.

530 eylemci gözaltına alındı, 38 yaralı

<İstanbul'da 1 Mayıs dolayısıyla kanunsuz toplantı ve gösteri yürüyüşü yapmak isteyen, polise direnen, taş, sopa, molotofkokteyli, sapan ve bilyelerle saldırmak isteyen 530 kişi gözaltına alındı. Göstericilerden bazılarının Taksim İlkyardım Hastanesi Acil Servisi'ni işgal ettiği, bir kısmının da Amerikan Hastanesi'ni taşladığı öğrenildi. Olaylarda 38 kişi de yaralandı. Bazı polis memurlarının da yaralandığı olaylarda Cumhuriyet Gazetesi'nin muhabirinin de kolu kırıldı.

DHKP-C, Tunceli'den adam getirdi

1 Mayıs'ı fırsat bilen yasadışı terör örgütü ü DHKP-C, Tunceli ve çevresindeki illerden getirdiği kendi örgüt elemanlarını İstanbul'da polise karşı kullandı. Taş atan göstericiler, polis kordonunu aşmaya çalışsa da başarılı olamadı. Nişantaşı'nda polisten kaçan göstericiler, peşlerindeki panzerlere barikat kurmak için Beyazıt-Taksim seferini yapan belediye otobüsünün yolu kapatmasını istedi. Göstericilerin isteğini yerine getirmeyen otobüs şoförü Fatih Yıldırım yoluna devam etmek istedi. Otobüsü barikat olarak kullanamayan göstericiler otobüsü taş yağmuruna tuttu. Camları kırılan otobüsün içinde kaldırım taşları bulundu. Halkevleri?ne mensup bir grup, slogan atıp polise mukavemette bulununca olaylar çıktı. Olaylarda Adana Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürü Duran Özfen ile bazı memurları yaralandı. Ziyapaşa Bulvarı ve Atatürk Caddesi?nin ara sokaklarına kaçan göstericiler polis tarafından dağıtılırken, bazıları gözaltına alındı.

Anadolu, davullu zurnalı kutladı

1 Mayıs İşçi Bayramı, İstanbul'un aksine Anadolu'da bayram havasında kutlandı. Van, Tunceli, Diyarbakır, Doğubayazıt, Mersin, Ordu ve Hakkari'de düzenlenen etkinliklerde davul zurna eşliğinde halaylar çeken işçiler adeta İstanbul'a nazire yaptı.

Diyarbakır'ın Dağkapı semtinde davul zurna eşliğinde bir araya gelen vatandaşlar, miting otobüsünde çalınan şarkılarla da uzun süre eğlendi. Vatandaşlara güneşten korunmaları için üzerinde sendika ismi yazılan çok sayıda şapka hediye edildi. Belediye-İş Sendikası ise vatandaşlara çok sayıda karanfil dağıttı. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de çalışanlara gül dağıtıp işçilerle halay çekti. Mersin'de geniş güvenlik önlemleri altında yapılan kutlamalarda bazı vatandaşların alana girerken üzerlerini aratmak istememeleri kısa süreli gerginliğe sebep oldu. Olaylar Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Baydoğan'ın araya girmesiyle büyümeden önlendi. İzmir'de ise iki ayrı alanda düzenlenen kutlamalar sakin geçti. Van Gölü Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Bölge Müdürlüğü çalışanları da, İşçi Bayramı'nı halay çekerek kutladı. Tunceli, Diyarbakır, Van, Mersin, Hakkari, Doğubayazıt, İzmir, Cihan

Ankara'dan kardeşlik mesajları

Ankara Tandoğan Meydanı'nda düzenlenen 1 Mayıs kutlamaları da bayram havasında geçti. Hak-İş önderliğinde gerçekleştirilen etkinliklere yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Balonlar ve pankartlarla süslü Tandoğan Meydanı'na gelen vatandaşlar, davul-zurna eşliğinde halay çekti. Bir platforma çıkartılan Karadeniz havaları çalan kemençeler de işçilere eşlik etti. Güvenlik barikatlarıyla polis tarafından kontrol edilen Ankara Tandoğan Meydanı'na girişler güvenlik kapılarından yapıldı. Ayrıca güvenlik birimleri, binaların çatılarına yerleştirilen özel tim mensupları ve kamera sistemiyle alanı kontrol etti.

Törende işçilere hitap eden Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, kardeşlik ve dayanışma mesajı verdi. Uslu, Hak-İş olarak demokrasiye ve demokratik değerlere sahip çıktıklarını ifade ederek, "Biz kavga için değil, kardeşlik için buradayız. Biz kargaşa için değil, birlik için buradayız. Biz kaos için değil, dayanışma için Tandoğan Meydanı'ndayız." diye konuştu. 1 Mayıs'ı daha iyi bir sosyal güvenlik, daha ileri sendikal haklar almak amacı ile kutladıklarını belirten Uslu, şunları kaydetti: "Kolay olanı seçmedik. Kaos, gerilim kolay olandır, çatışma, kargaşa, tahrik kolay olandır. Türkiye'nin ihtiyacı olmayan şey gerilimdir. Gün çatışma değil, dayanışma günüdür." 1 Mayıs'ın siyasi çıkar sağlama aracı olmadığına vurgu yapan Uslu, verilecek mesajların önemli olduğunu kaydetti.

Sıhhiye'de istenmeyen olaylar

Sıhhiyi'de düzenlenen etkinliklerde istenmeyen görüntüler yaşandı. Sıhhiye'deki kutlamalarına yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Sıhhiye Meydanı'na köprü altında kurulan arama noktalarında üzerlerini aratmak istemeyen grup arasında arbede çıktı. Göstericilerden bazıları polise yumruk attı. Polis cop kullanırken göstericiler polise sopalar atarak karşılık verdi. Olayların devam etmesi üzerine Çevik Kuvvet gaz bombası ve tazyikli su kullandı.

Kaynak:
Bu haber toplam 6132 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri