Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

1 milyon müşteri bilgisi satıldı

26 Ağustos 2008 / 15:20
Satılan bir bilgisayarda 1 milyondan fazla müşterinin kişisel bilgileri bulundu. Üstelik o bilgisayarı bakın kim sattı?
Müşterilerine güvenli alışveriş vadinde bulunan eBay, sattığı bir bilgisayarda 1 milyon müşterisinin kişisel bilgileri çıkması yüzünden zor anlar yaşıyor.

American Express, NatWest ve Royal Bank of Scotland gibi seçkin müşterilerin yüksek duyarlılıkla sakladıkları müşteri bilgileri bilgisayarın harddisk'in de kurulu olarak bulundu

Harddisk; isimleri, adresleri, mobil telefon numaralarını, banka hesap numaralarını, çeşitli kodları, kredi kartı numaralarını, anne kızlık soyadı ve imzalar gibi bilgileri içeriyordu.

Durum tam bir 'bilgi hırsızlarına hazine sandığı' olarak tanımlanabilir çünkü bir suç için ihtiyaç duyulacak her türlü bilgiye –müşteri kimliği- ve hesap numaralarına sahip….

Bu şok eden devasa boyuttaki data kaybı –İngiltere'de görülebilecek en kötüsü- ve bankaların net bir ihlali…. Bankaların net bir görev ihlali çünkü müşteri bilgileri güvenliğini Veri Koruma Rolü'ne rağmen ihlal ettiği ortaya çıktı.

Olayın ortaya çıkmasından birkaç gün sonra İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada 127 bin veri ayrıntısını kaybettiklerini kabul ettiklerini açıkladı. Bu da devletin ve iş dünyasının sırları nasıl sakladığına dair kamuoyunda büyük infial yarattı…

Dün akşam (25.08.2008) aynı siteden bir bilgisayarın daha kaybolduğu haberi ortaya çıktı. Bunun anlama daha fazla bilginin ifşası anlamına gelmekte…

IT güvenlik uzmanı Adam konuyla ilgili olarak “Bu çok korkunç! Bu milyonlarca insan için facia demek. Bunun anlamı bir hırsızın çok kolay ve çılgınca istediği alışverişi yapabilmesi demek ” dedi.

Liberal Demokratların sözcüsü Tom Brake ise durumu şöyle değerlendirdi: “Yaşanan bu olay görünüşte güvenilir olan organizasyonların , şirketlerin kişisel dataları saklama konusunda ne kadar baştan savma davrandıklarını göstermektedir. Bu tür bilgiler paha biçilmez . İnsanlar yetki verdikleri bu şirketlerin müşteriye karşı bilgileri saklamada hassas davranmalarını öğütlerken kendilerinin neden aynı kurallara dikkat etmediklerini bilmek istiyor”

American Express ve Natwest RBS durum karşısında nasıl davranacakları tartışmaya karar vermeden ne kadar müşterilerinin bundan etkilendiğini öğrenmek istedi
Kaynak:
Bu haber toplam 1130 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri