Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

1 milyondan fazla kişinin vergi sınıfı değişiyor

21 Kasım 2008 / 19:22
Danimarka'da Ticaret Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanının açıklamaların ardından ülke gündemine gelen vergi reformu talebi hükümeti harekete geçirdi.
Börsting, yaptığı açıklamalarda, "Pek çok normal çalışan üst düzey sınıfa göre vergi ödüyor. Normalde sistem bu şekilde planlanmamıştı" demiş ve üyelerini bu konuda bir oylama yapmaya çağırmıştı.

İşverenlerden gelen bu tepkinin ardından harekete geçen hükümet, vergi sisteminde reform çalışmalarına başladı. Sosyal Demokrat Parti ve Danimarka Halk Partisi'nin de reformu destekleyeceklerini açıklaması hükümetin işini kolaylaştırıyor. Bu destekle mecliste büyük bir çoğunluk yakalayan hükümet, 1 milyondan fazla kişinin vergi sınıfını yeniden düzenleyecek. Ancak henüz reformun detayları üzerinde bir anlaşmaya varılmış değil.

Normalde zıt söylemleriyle tanınan Danimarka Halk Partisi'nin yüksek vergi sınıfında yer alan kişilere vergi indirimi yapılmasını öngören bir reformu desteklemesi ülkede şaşkınlıkla karşılandı. Partinin basın sözcülerinden Jesper Petersen konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "1 milyondan fazla kişinin yüksek vergi sınıfında yer alması hiçbir zaman amaçlanmamıştı. Bu sınıfta gerçekten zengin olan insanların yer alması gerekiyor. Bizim için önemli olan yapılacak herhangi bir reformun -en yüksek vergiyi en zengin olan ödemeli- anlayışına uygun olarak gerçekleştirilmesidir" dedi. Petersen, partisinin hala "küçük adamı" koruduğunu belirtti.


(CİHAN)

Kaynak:
Bu haber toplam 928 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri