Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

1 numaraya 1 adım

08 Ocak 2009 / 08:27
Ergenekon soruşturmasının10. dalgası örgütün üst yönetimine uzandı.
Ergenekon soruşturması, terör örgütünün üst yönetimine uzandı. Ergenekon savcısının talimatıyla, Ankara, İstanbul, İzmir, Sivas, Adapazarı'nın da aralarında bulunduğu 12 ilde yapılan 10. dalga operasyonlarda, 28 Şubat sürecinin etkili isimlerinden MGK eski Genel Sekreteri Orgeneral Tuncer Kılınç, Genelkurmay eski Adli Müşaviri Tümgeneral Erdal Şenel, Emekli Orgeneral Kemal Yavuz, Emekli Kurmay Albay İlyas Çınar, Susurluk sanığı, eski Özel Harekatçı İbrahim Şahin, YÖK eski Başkanı Kemal Gürüz, Profesör Dr. Yalçın Küçük'ün de aralarında bulunduğu 40'a yakın kişi gözaltına alındı.
ABD'de bulunan Yedi Tepe Üniversitesi'nin sahibi, İstek Vakfı Başkanı Bedrettin Dalan hakkında da yakalama emri bulunuyor. 2009'un ilk Ergenekon operasyonunda önemli isimlerin gözaltına alınması, örgütün '1 numarası'na sıranın geldiği şeklinde yorumlandı.

KÜÇÜK'ÜN EVİNDE 8 SAAT ARAMA

Ergenekon soruşturmasını yürüten Cumhuriyet savcısının başvurusu üzerine İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi, Ankara'da 10 kişi hakkında 'yakalama, arama ve inceleme' kararı verdi. Sabah saatlerinde polis, Yalçın Küçük'ün Ankara'daki evinde arama yaptı. 8 saat avukat gözetiminde yapılan aramanın ardından Küçük, gözaltına alınarak Emniyet'e götürüldü. Küçük'ün evinde yapılan aramada el konulan dokümanlar da koliler içinde Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Polis ekiplerinin araması sürerken, eve gelen Küçük'ün avukatı Dursun Ermiş, müvekkilinin hükümet tarafından hedef gösterildiğini ileri sürdü.

ORG. KILINÇ LOJMANDAN ALINDI

28 Şubat sürecinin etkili isimlerinden MGK eski Genel Sekreteri Orgeneral Tuncer Kılınç, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın yakınındaki General lojmanlarından gözaltına alındı. Terörle Mücadele ekiplerine üst düzey bir askerinde eşlik ettiği

evdeki aramadan sonra, Kılınç önce Adli Tıp'ta sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Emniyet'e götürüldü.

KÜÇÜK'Ü KORUYAN TÜMGENERAL

10 yıl önce DGM'nin, JİTEM kurucuları emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve emekli Albay Arif Doğan'ın da aralarında bulunduğu 17 askerin yargılanmaları talebine direnen, 28 Şubat döneminin Genelkurmay Adli Müşaviri Tümgeneral Erdal Şenel ise Ankara'daki askeri lojmanda gözaltına alındı. Şenel, sivil polisler eşliğinde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra, Emniyet'e götürüldü.

SUSURLUK'TAN 1 İSİM DAHA

Susurluk skandalının önemli aktörlerinden Abdullah Çatlı ile kol kola halay çekekerken görüntüleriyle kamuoyunun gündemine gelen Özel Harekat Dairesi eski Başkan Vekili İbrahim Şahin de Ergenekon kapsamında gözaltına alındı. Şahin'in Ankara'daki evinde sabah saat 07.00 sıralarında başlayan polis araması saatlerce sürdü. Şahin'in kardeşi Erdal Şahin de gözaltına alındı.

KEMAL GÜRÜZ DE ERGENEKON'DA

YÖK eski Başkanı Kemal Gürüz'ün evine de baskın yapan Terörle Mücadele ekipleri bir bilgisayar kasası, bir diz üstü bilgisayar ve dört poşet belgeye el koydu. Gözaltına alınıp emniyete götürülen Gürüz, herhangi bir açıklama yapmadı. Gürüz'ün evinde aramada el konulan bilgisayar ve dokümanlar ayrı bir araçla Emniyet'e götürüldü. Yüzbaşı Muhammed Sarıkaya, ADD yöneticisi Engin Aydın'la birlikte Ankara'da toplam 8 kişi gözaltına alındı.

DARBECİ PAŞA DA GÖZALTINDA

'28 Şubat' sürecine yaptığı açıklamalarla destek veren eski 2. Ordu Komutanı Orgeneral Kemal Yavuz ile Emekli Kurmay Albay İlyas Çınar da İstanbul'da gözaltına alındı. Çınar'ın Maltepe'deki evine sabah saatlerinde gelen polisler, evde yaklaşık 2,5 saat inceleme ve arama yaptı. Gözaltına alınan Çınar'ın son olarak Gölcük Donanma Komutanlığı'nda görev yaptığı öğrenildi.

Emekli Albaylar Hüseyin Vural Vural, Tuncay Özkan'ın kurduğu Çağdaş Türkiye Partisi Genel Başkanı Hasan Ataman Yıldırım, Bedrettin Dalan'ın yardımcılarından Coşkun Umur, Mehmet Koral, İlhami Ümit Handan, Özkan Bektaş da gözaltına alındı.


SP'ye AK Parti'yi yıkalım teklifi

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hakkı Karadayı döneminde MGK Genel Sekreterliği yapan Orgeneral Tuncer Kılınç, 2002 Mart'ında Harp Akademileri Komutanlığı'nın sempozyumunda Rusya Federasyonu ve İran'ı kapsayacak yeni arayışlara ihtiyaç duyulduğunu söylemişti. AB'ye alternatif birlik öneren Kılınç'ın açıklamalarına dönemin Başbakanı Bülent Ecevit tepki göstermişti. 1999'da Orgeneral olan Kılınç, 2 yıl 3. Ordu Komutanlığı ve 2 yıl da MGK Genel Sekreterliği yaptı. 2003'te emekliye ayrılan Kılınç, 28 Şubat süresinde aktif rol oynamıştı. Kılınç, kapatılan Refah Partisi'nin yöneticilerinden SP'li Recai Kutan'a “Size karşı haksızlık etmişiz, birlikte AK Parti iktidarını devirelim” teklifi götürdüğü ortaya çıkmıştı. Kutan'ın bu teklifi reddeterek sert tepki gösterdiği biliniyor.


Adalete teslim olduk

Emekli Orgeneral Tuncer Kılınç, Ankara Adalet Sarayı'ndaki Adli Tıp Kurumu'nda sağlık kontrolünden geçirildikten sonra, Emniyet'e götürüldü. Kılınç, gazetecilerin, “Eski MGK Genel Sekreteri olarak, Ergenekon ile ne bağlantınız olabilir?” sorusu üzerine, “Ben bilemem. Türkiye'de hukuk düzeni var. Adalete teslim olmuş vaziyetteyiz” karşılığını verdi.


Darbeye dışardan destek verdi

28 Şubat sürecinde askerin darbe yapması için açıklamalarıyla ön plana çıkan Emekli Orgeneral Kemal Yavuz, Körfez Savaşı sırasında, Güneydoğu Anadolu'da 2. Ordu Komutanı olarak görev yaptı. Yavuz, 1994 yılında Harp Akademileri Komutanlığı'ndan emekli oldu. Ergenekon operasyonu kapsımında halen cezaevinde tutuklu bulunan Tuncay Özkan'la Kanaltürk'te uzunsüre program yapan Kemal Yavuz, fiyaskoyla sonuçlanan 'Erkedönergeci'nin tanıtımına da katılmıştı.


Genelkurmay'dan gözaltılara jet izin

Operasyonların askeri ayağına Genelkurmay Başkanlığı'nın 1 saatte izin verdiği ortaya çıktı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı sabah 05:00'te önce Genelkurmay Başkanlığı'na bir yazı göndererek “Askeri personelin gözaltına alınması” için izin istedi. Genelkurmay da izni 1 saat içerisinde çıkardı. Aynı saatte başsavcıların talimatı ve İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nin talebiyle 'çok gizli' ibareli sarı zarf Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne ulaştı. Operasyon 06:45'te başladı.


'28 Şubat'ın hukukçu paşası

Ergenekon Operasyonu kapsamında gözaltına alınan Genelkurmay eski Adli Müşaviri Emekli Tümgeneral Erdal Şenel, 28 Şubat sürecinde hukuk ve yargı operasyonlarını yürüten isim olarak biliniyor. Genelkurmay'da hakim ve savcılara yönelik düzenlenen brinfingde Erdal Şenel'in parmağı bulunuyor. Şenel, Türk Ceza Kanunu'nun 312. maddesinin değiştirilmesine yönelik girişimleri engelleyen paşa olarak biliniyor.


Ergenekon'da paşa sayısı 6 oldu

Son dalgada gözaltına alınan 2 Orgeneral ve bir Tümgeneral'le birlikte Ergenekon soruşturmasına toplam 6 paşa dahil edilmiş oldu. Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz de Ergenekon soruşturmasının firari sanığı olarak aranıyor. Jandarma eski Komutanı emekli Orgeneral Şener Eruygur, 1. Ordu eski Komutanı emekli Orgeneral Hurşit Tolon 9. dalga operasyonda gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Operasyonda gözaltına alınan gazeteci Tuncay Özkan, eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan, eski Esenyurt Belde Belediye Başkanı Gürbüz Çapan, Avukat Emcet Olcaytu ve 3 teğmenin de yer aldığı 24 şüpheli tutuklu bulunuyor. Bu arada, soruşturma çerçevesinde, aralarında emekli Tuğgeneral Veli Küçük, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de bulunduğu 44'ü tutuklu 86 sanık hakkında açılan dava da sürüyor.


Polis amiri ve binbaşı gözaltında

Soruşturma kapsamında İzmir'de 5 kişi gözaltına alındı. Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'ne bağlı ekiplerin düzenlediği operasyonda, İzmir Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görev yapan Emniyet Amiri Ergin Erkılıçoğlu ile Deniz Kuvvetleri'nde görevli binbaşı E.Ç, 1 emekli asker ve avukat gözaltına alındı. Erkılıçoğlu tarifeli uçakla İstanbul'a gönderildi.
Kaynak:
Bu haber toplam 1084 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri