Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

100 milyon dolarlık gizli banka hesabı çıktı

14.09.2009 09:53
Zekeriya Öztürk'e ait 100 milon dolarlık banka hesabı tespit edildi
ESTÖ'nün tutuklu sanıklarından emekli Binbaşı Zekeriya Öztürk'ün çantasından çıkan İngilizce evrakların, İsviçre bankalarındaki 70 ile 100 milyon dolarlık ‘gizli hesaplara' ait belgeler olduğu tespit edildi.

Ergenekon silahlı terör örgütü iddiasıyla sürdürülen soruşturmanın tutuklu sanıklarından emekli binbaşı Mehmet Zekeriya Öztürk'ün, “Diplomat” marka çantasının içinden çıkan İngilizce banka evraklarının sırrı çözüldü. Evraklar üzerinde yapılan incelemede, bunların İsviçre'deki bankalara ait hesap bilgileri olduğu tespit edildi. Toplam değeri 70-100 milyon dolar civarında olacağı edilen evrakların, Ergenekon'un gizli hesapları olup olmadığı araştırılıyor.

İSVİÇRE'DEKİ BANKALARIN EVRAKLARI

Ergenekon savcılarının talimatı üzerine, sanıkların hesaplarını mercek altına alan BDDK murakıpları ile Maliye Bakanlığı Gelirler Kontrolörleri ilginç bilgi ve belgelere ulaştı. Sanık emekli binbaşı Öztürk'ün, evinde yapılan aramada “Diplomat” marka çantanın içinde, İngilizce bazı evraklar çıkmıştı. Bu evraklar, murakıplar tarafından tek tek incelendi. Yapılan incelemelerde, söz konusu evrakların, İsviçre'deki bankalarda bulunan gizli hesaplara ait hesap bilgileri olduğu tespit edildi.

ALTIN VE PARA HESAPLARI VAR

star, murakıplar ile kontrolörlerin, çantada çıkan evraklarla ilgili hazırladığı rapora ulaştı. Raporda “Söz konusu fotokopilerin İsviçre'de muhkim Credit Suisse Bank, SKA İnternational, Swiss Bank Corporation, UBS Bankaları ile ilişkili olduğu anlaşılan ve TC vatandaşı olmayan bir gerçek kişiye ait, yüksek tutarlı olan, çok sayıda mevduat ve altın sertifikaları ile Almanya'daki Dresdner Bank A.G. ile ilişkili olduğu anlaşılan bilgisayar çıktısı olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca, söz konusu evrakların tahvil ya da bono benzeri bir menkul kıymeti ifade ettiği de anlaşılmıştır” denildi.

ADI GEÇEN BANKALARDAN BİLGİ İSTENSİN

Yine raporda, söz konusu belgelerin Türkiye'de yerleşik bankalarla ilişkili olmaması nedeniyle, ek bilgiye ulaşılamadığı vurgulanarak, belgelerle ilgili olarak bankaların bulunduğu ülkelerin bankacılık otoritelerine yazı gönderilmesi gerektiği vurgulandı. Raporun ardından, incelemelerin derinleştirildiği öğrenildi. Buna göre, ABD ve Fransa'nın İsviçre'de gizli hesapların açıklanması konusunda yaptığı anlaşmanın ardından, hazırlanan Türk patronlara ait zula listesine, Ergenekon sanığının zula evraklarının da eklenmesi planlanıyor.

Evrakların gerçek değeri bilinmiyor

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu murakıpları ve Maliye Bakanlığı Vergi Kontrolöri, ‘Diplomat' marka çanta içinde çıkan zula belgelerinin toplam değeri konusunda da çalışma yaptı. Ancak, bankalarla ilgili özel anlaşmaların bulunması ve evraklardaki faiz oranlarının toplam tutarı hesaplama konusunda yetersiz kalması nedeniyle, çanta içindeki evrakların ne kadarlık gizli hesabı kapsadığı tespit edilemedi. Ancak, denetim elamanlarının tahminlerine göre, çantanın içindeki çıkan evrakların değeri milyon dolarları buluyor. Her bir evrakta, milyon dolarlık bir hesaba ilişkin bilgi bulunuyor. Bu nedenle, çantanın içindeki evraklardaki paranın 70-100 milyon dolar civarında olacağı tahmin ediliyor.

Hesaplar yabancı kişilerin üzerine

Ergenekon sanığı Zekeriya Öztürk'ün çantasından çıkan belgeler üzerinde yapılan incemelerde, İsviçre'deki hesapların tamamının yabancı kişiler adına açılmış olması da dikkat çekti. Raporda bu durum, “T.C. vatandaşı olmayan gerçek kişiler adına açılmıştır” şeklinde değerlendirildi. Uzmanları “Hesaplar tüm riskler dikkate alınarak yabancı kişilerin üzerine açılmış. Türk vatandaşının üzerine açılmış bir hesap olsaydı, paraların izini sürmemiz daha kolay olacaktı. Bu tip kişilerin kim olduğunu, sadece banka biliyor. Belki de, gerçekte böyle bir kişi de yoktur” değerlendirmesinde bulundular.

Hüseyin Özay/Star

Bu haber toplam 2070 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri