Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

100 Müslüman alimden ortak fetva

15 Ocak 2009 / 18:10
İslam dünyasının tanınmış 100 alim ve düşünürü yayımladıkları ortak bir fetva ile Rafah kapısının kapatılmasının ve tünellerin yıkılmasının ihanet olduğunu açıkladı.
Yüz kadar Müslüman âlim ve düşünür, Rafah sınır kapısının kapatılmasının, Gazze halkına yardım gitmesin diye tünellerin bulunup yıkılmasının, Gazze halkını katleden Siyonistlere yardım etmek anlamına geldiğini ve yapılanların tarih boyunca İslam ümmetinin yaşadığı en büyük ihanetlerden biri olduğunu açıkladı.

Müslümanlara karşı kafirlere yardım etmenin küfür ve irtidat olduğu konusunda ittifak eden âlim ve düşünürler, böyle bir eylemin, İslam’dan çıkmaya yol açan on halden biri olduğunu, sınır kapılarıyla tünelleri kapatanların, tünellerin yerini düşmana bildirenlerin, yardımların tüneller vasıtasıyla ulaşmasına mani olanların, tünelleri Siyonistlere teslim edenlerin de böyle bir hükmün altına girmesinden endişe ettiklerini belirttiler. Alimler, yayınladıkları açıklamada ayrıca, Gazze’deki mücahitlere karış Siyonistlerle birlikte hareket eden basın organlarıyla sivil toplum kuruluşlarının, dernek ve bireylerin de aynı hükme tabi olduklarını ifade ettiler.

Yayınlanan bu bildiri ve fetvayı yorumlayan Dr. Nasir el-Hanini şöyle dedi: “Bu açıklama, Gazze halkının geçirdiği bu zorlu süreçte, mazlumlara karşı zalimlere, fasıklara, kafirlere yardım etmenin hükmünü beyan etmek açından çok önemlidir. Bu aşamada yayınlanan bu fetvayı yerinde buluyorum.”


Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi

Bu haber toplam 1130 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri