Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

100 yıl sonra yeniden başlıyor

15.09.2009 14:42
1. Dünya Savaşı'nda tahrip olan Hicaz Demiryolu, dört ülkenin ortak girişimiyle yeniden hayata geçiyor. 2012'de bitmesi öngörülen hat ile İstanbul-Mekke arası 24 saate inecek
Hicaz Demiryolu Projesi 100 yıl sonra yeniden hayata geçiriliyor. Türkiye'nin ısrarlı girişimleri sonucunda Suudi Arabistan, Ürdün ve Suriye, kendi ülkelerinde projenin bağlantılarını tamamlayacak. Böylece Mekke ve Medine'den Avrupa'ya kesintisiz ulaşım sağlanacak. İstanbul-Mekke arasını 1 güne indirecek olan proje hayata geçtiğinde yılda 10 milyon yolcu taşınacak. Türk-Amerikan İşadamları Derneği'nin (TABA) iftar porgramına katılarak yatırımcıları bilgilendiren Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Suat Hayri Aka'nın verdiği bilgiye göre Hicaz Demiryolu hattının yeniden hayata geçirilmesi için çalışmalar sürüyor. Aka, bu kapsamda İstanbul-Edirne hızlı tren hattının programa alındığını belirterek “Ayrıca İstanbul-Ankara-Konya hızlı hattı inşası devam etmekte olup, Konya-Karaman-Adana sınır rehabilitasyon projesinin yapımına da kısa süre içerisinde başlanacak. Böylece Arap yarımadası ile Avrupa, Türkiye üzerinden modern bir demir yolu ile bağlanmış olacak” dedi.

Aka, diğer ülkelerin projede ne aşamada olduğuna ilişkin olarak da şu bilgileri verdi: “Suriye ve Ürdün, çalışmalarına 2010 yılında başlayacak. Suudi Arabistan'da ise çalışmalar 2012 yılında tamamlanmış olacak.”

Suriye yeni hat döşemeye başladı

- Türkiye: Kapukule'den İstanbul'a 230 kilometre uzunluğunda, saatte 250 kilometre hıza uygun demiryolu hattı yapacak. Hızlı Tren projesinin yanında Suriye sınırına kadar olan hatlar rehabilite edilecek.

- Suriye: Meydan Ekbez-Halep hattını iyileştirecek. Bu hat 2010 yılında tamamlanacak. Suriye, Halep-Şam rehabilitasyon projesini de başlattı. Ayırıca Suriye-Ürdün ortaklığıyla Şam-Der'a-Amman arasına 201 kilometrelik yeni hat yapılacak. Bu hat, 2012 yılında hizmete açılacak.

- Ürdün: Amman-Maan arasındaki tren hattını inşa edecek.

- Suudi Arabistan: Riyad'dan Ürdün sınırına uzanan hatları yenileyecek. Birinci Dünya Savaşı'nda tahrip olan Medine'den sonraki hatlar yapılacak.

BAĞIŞ TOPLANARAK YAPTIRILDI

Hicaz Demiryolu'nun tarihi Sultan 2. Abdülhamit zamanına uzanıyor. 1 Eylül 1900'de yapımına başlandı. Bağdat hattının devamı niteliğinde olan demiryolu İstanbul'u, Şam üzerinden Mekke ve Medine'ye bağlayacaktı. Proje, Hicaz ve Yemen'de Osmanlı'yı güçlendirecek, askerler bölgeye güvenli biçimde gönderilebilecekti. Proje, İngilizler'i rahatsız etti. İngilizler, Arap kabilelerini projeye karşı kışkırttı. İngilizler'in tüm çabasına karşın Hicaz Demiryolu 30 Ağustos 1908'de hizmete girdi. Proje için harcanan para 1901 bütçesinin yüzde 18'i kadardı. 4.5 milyon liraya malolan projenin büyük bölümü bağış toplanarak yapıldı. İl kbağışı ise 2. Abdulhamit yaptı. Yan yollarla toplam uzunluğu 1.766 kilometreyi bulan demiryolu 1. Dünya Savaşı'nda ve sonrasında tahrip edildi, 1918 yılında ise Medine bağlantısı tamamen kesildi.
Bu haber toplam 1600 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri