Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

109 kişilik askeri uçak düştü

20.05.2009 09:53
Endonezya'da 13 personel ve 96 yolcu taşıyan bir askeri uçak düştü.
Hava Kuvvetleri sözcüsü Bambang Soelistyo, başkent Cakarta'dan kalkan Hercules tipi uçağın güzergahı doğrultusunda Java adasının doğu kesimine giderken düştüğünü belirterek, kayıplarla ilgili henüz bilgi bulunmadığını söyledi.

Uçağın, ülkenin kurulduğu 5 adanın en büyüğü olan ve başkent Cakarta'nın da bulunduğu Java adasının doğu kesimindeki Madiun bölgesinde düştüğü bildirildi.

Ülkedeki televizyon kanallarından Metro TV ise yerel yetkililere dayandırarak verdiği haberde, uçağın evlerin üstüne düştüğünü ve düştüğü yerde bulunan iki veya daha fazla kişinin ölümüne neden olduğunu bildirdi.

Haberde, uçağın tamamen parçalandığı, sadece kuyruk bölümünün sağlam kaldığı da ifade edildi.

Kazada ölü sayısının fazla olmasından endişe ediliyor.

İLK BİLGİLERE GÖRE EN AZ 68 ÖLÜ VAR

Endonezya'nın Java adasının doğusunda bu sabah düşen uçakta şimdiye kadar 68 kişinin öldüğünün belirlendiği bildirildi.

Hava Kuvvetleri'nin adı açıklanmayan bir yetkilisi, ölü sayısının 68 olduğunu ve bu sayının artmasından endişe ettiklerini söyledi.

Hava Kuvvetleri sözcüsü Bambang Sulistyo da düşen askeri uçakın rutin eğitim amaçlı uçuşlardan birini yaptığını ve Doğu Java bölgesindeki havaalanı yakınında düştüğünü belirterek, daha önce 13 personel ve 96 yolcu olduğu bildirilen uçaktaki personel ve yolcu sayısının da 112 olduğunu bildirdi.

Uçağın bölgedeki Geplak köyüne düşerek 4 evi yıktığı, daha sonra da yakındaki pirinç tarlasına kadar sürüklendiği kaydedildi.

Ülkenin ulusal haber ajansı Antara'nın daha önce verdiği bir haberde de Hava Kuvvetleri'nin elindeki C-130 Hercules tipi uçakları yoğun olarak kontrol etmeye başlayacağı duyurulmuştu.

Hava Kuvvetleri yetkilileri, geçen hafta yaptıkları açıklamada ciddi aksaklıklar nedeniyle bu uçaklarla ilgili kontrollere başlanacağını, halen Singapur'da olan 9 Hercules'in de bu çerçevede kontrol edilmekte olduğunu dile getirmişti.

Bu haber toplam 1160 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri