Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

110 kişiye 'kurban' cezası

28.11.2009 23:32
İstanbul Valiliği Kurban Bayram'ında 110 kişiye toplam 12 bin YTL ceza kesti.

İstanbul Valisi Muammer Güler, Kurban Bayramı'nda belediyelerin çevre kirliliğine ilişkin bazı tespitleri olduğunu belirterek, ''Olumsuz görüntülere yol açmamak için yaptığımız denetimlerde 110 civarında bu tip olay tespit edildi. 12 bin TL'ye yakın ceza kesildi'' dedi.

Vali Güler, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Polis Eğitim ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen törende, emniyet personeli ve aileleriyle bayramlaştı.

Daha sonra gazetecilere açıklama yapan Güler, bayramın İstanbul, Türkiye ve insanlık için huzur ve barış getirmesini dileyerek, ''İstanbul'da bu yılki bayramı vukuatsız diyebileceğimiz bir şekilde kutluyoruz. Belediyelerimizin tespit ettiği ufak tefek, biraz çevre kirliliği yaratan durumlar var. Olumsuz görüntülere yol açmamak için yaptığımız denetimlerde 110 civarında bu tip olay tespit edildi. 12 bin TL'ye yakın ceza kesildi. Geçmiş yıllara nazaran yol kenarlarındaki görüntüleri artık görmüyoruz'' diye konuştu.

Güler, kurban kesim ve satış yerlerinin önceden belirlendiğini anımsatarak, kurallara uyan İstanbullulara teşekkür etti.

Bir gazetecinin sorusu üzerine, önlemlerin yetersiz kaldığını düşünmediğini dile getiren Güler, çevre bilinci, hayvan haklarıyla ilgili duyarlılığın artması ve sivil toplum kuruluşlarının katkısıyla bu tarz olumsuz görüntülerin zaman içerisinde belki de hiç yaşanmayacağını kaydetti.

Kaç kişiyle tokalaştığı sorulan Vali Güler, ''Sahil Güvenlik ile başladık, jandarma ile devam ettik. Emniyette de bilmiyorum, siz saydınız mı? Ellerimizi kolonya ile yıkayacağız. Çıkarken sabunlayacağız. Elimizde de jel var, onu da süreceğiz'' dedi.

Güler, domuz gribine karşı aşı yaptırıp yaptırmadığının sorulması üzerine de ''Benim grubuma daha aşı gelmedi. Aşı yaptıracağımı daha önce deklare etmiştim. Sıramı bekliyorum'' diye konuştu.

Merkezin girişinde, kuruluşundan bugüne polis teşkilatının kıyafetlerinin sergilendiği balmumundan heykellerin olduğu bölümde yer alan kendi heykelini bu kez beğenip beğenmediği sorulan Vali Güler, şu yanıtı verdi:

''Daha önce de bundan farklı değildi. Beğenmemekten değil. Bir defa yapıldı. Bu benziyor mu? O zaman da memnuniyetsizlik yoktu. Önemli olan sergilenen elbiseler. Cibali Karakolu'nda da bir restorasyon yapıyoruz. İstanbul İl Özel İdaresi özel fonundan, Fatih Belediyesi aracılığıyla bitirmeye çalışıyoruz. Bunların daha tarihi olanlarının bir kısmını orada sergilemek mümkün olacak.''

Bu haber toplam 5418 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri