Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

12 Dev Adam, son şampiyonu da devirdi

12.09.2009 18:56
36. Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası'nda 3'te 3 yaparak ikinci tura yükselen A Milli Takımımız grubunun favori takımı ve son şampiyon İspanya'yı 63-60 mağlup etti.
Maçın ilk 4 dakikası 12-8 İspanya'nın üstünlüğü ile geçti. Bu dakikalarda İspanyol Navarro 7 sayısı var. Millilerimiz Gasol'lu İspanya karşısında ikili oyunu çok iyi uygularken acele kullanılan 3'lük atışlarda problemimiz var gibi görünüyor. Bu hataların ardından ilk molayı Tanjeviç aldı.

6. dakika geçerken molanın ardından milli takımımız kullandığı 3 tane 3'lük atıştan 1'ini isabet ettirdi, birinde de Ömer Onan aldığı ribaundu sayıya çevirdi. Bu dakikalar 14-13 İspanya'nın üstündüğü ile tamamlandı.

7. dakikaya geldiğimizde Ömer Onan, İspanyol Gasol'un üzerinden mükemmel bir smaç yaptı.

8. dakikaya yaklaşılırken Türkiye oyundaki tutukluğu üzerinden atarak gerken mücadeleci kimliğine kavuşmuş gibi görünüyor. Bu dakikalarda Millilerimiz, İspanya karşısında 17-16 öne geçti ve İspanya koçuna mola aldırdı.

İlk periyodu 22-20 İspanya önde tamamladı.

Maçın ilk periyodunda Türkiye, İspanyollar kaşısında pota altında ikili oyunu çok iyi uyguladığı görülürken, daha önceki turnuvalarda başımızı yakan 3 sayılık atışlarda ve faul atışlarında biraz problemimiz olduğu göze çarptı.

İkinci çeyrekte hava atışı İspanya'nın oldu.

İlk iki dakika geçerken iki takımda pota altını kullanmaya gayret ederken Türkiye, yaptığı iki hücumdan da eli boş döndü, İspanya pota altında Navorro ve Gasol ile yakaladığı fırsatları iyi değerlendirince 26-20 öne geçti.

İkinci çeyreğin 3 dakikasından itibaren milillerimiz pota altında başarılı olmaya başladı. Takımızda uzunlar birebirde başarılı olamayınca kısalar devreye girerek 6 sayı üreterek skoru 26-27'ye getirdi.

İlk 5 dakikada ribauntlarda İspanya'nın gözle görülür bir üstünlüğü var.

Hidayet ilk sayısı ikinci yarının 6. dakikasında üretebildi. 28-31

İkinci çeyreğin bitmesine iki dakika kala Kerem Tunçeri'nin 3'lüğüyle Türkiye 33-31 öne geçti.

Türkiye ilk yarının sona ermesine 3 saniye kala Ersan İlyasova'nın 3 sayılık basketiyle 36-34 önde tamamladı.

İkinci çeyrekte İspanya alan savunmasına geçti. Millilerimiz uzunlarımızın tutuk göründüğü anlarda kısa oyuncularla pota altını çok başarılı bir şekilde kullanarak oyunu bırakmadı, hücum ve savunma ribauntlarındaki dezavantajına rağmen milli takımımız ilk yarıyı 36-34 önde tamamladı.

İKİNCİ YARI BAŞLADI

İkinci yarıya İspanya başladı. Ribauntlarda yine İspanya üstün görünüyor. Millilerimiz kullandığı acele ve dengesiz şutları sonuçsuz kalırken İspanya Navarro'nun 3'lük atışı ve Fernandez ile skoru İspanya lehine 43-39 yaptı. İkinci yarının başında üç dakikada İspanya'dan 9sayı yedik.

Üçüncü çeyreğin ilk 5 dakikasında 4'üncü 3 sayılık şutumuzda isabet kaydedemedik. İkinci yarıda şu ana kadar herşey İspanya'nın istediği gibi görünüyor.

Millilerimiz Ersan İlyasova ile bulduğu en sonunda 3'lük atışı değerlendirdi. 44-43

6'ıncı dakika geride kalırkan Marc Gasol'a teknik faul verildi. Ersan iki serbest atışı da sayıya çevirdi. Millilerimiz skoru 46-44 yapınca İspanya koçu mola aldı.

Millilerimiz bu dakikaya kadar 12 üç sayılık atıştan 3'ünü sayı yapabildi.

Bu çeyreğin son dakikasının içinde Türkiye yaptığı hücumlardan üst üste eli boş dönünde İspanya farkı 1'e indirdi. Skor 49-48 Türkiye lehine.

Üçüncü periyotun son kısmında İspanya Milli Takımı önemli oyuncularını maçın son anlarında dinç tutubilmek için kenarı aldı.

Maçın bu anına kadar millilerimizden Ersan, Ender ve Ömer etkili daha görünürken, Hidayet Türkoğlu bu dakikaya kadar pek varlık gösteremedi.

Son çeyreğin ilk dakikalarında her iki takımda hücumlardan eli boş döndü.

İlk dakika geride kalırken İspanya 50-49 öne geçti.

Maçta bu dakikaya kadar serbest atışlarda yüzde 50'lik 3 sayılık atışlarda da yüzde 20'lik bir yüzdeyle oynuyoruz.

3 sayılık talihsizliğimizi üçüncü dakikada Engin ile bozduk. Ancak İspanya hemen cevap verdi. Şu anda skor 55-53 Türkiye'nin lehine.

Son çeyreğin 5. dakikasına girerken İspanya yeniden alan savunmasına geçti. İspanya alan savunmasının ardından milllilerimiz atış tercihlerini yanlış kullanmaya başladı. Üst üste attığımız 3'lük şutlarımızı sayı yapamadık.

Maçın bitmesine 4 dakika kala Hidayet değişiklik sandalyesine geldi ve Tanjeviç molayı alıyor. Molanın ardından şu anada kadar 2 sayısı bulunan Hidayet Türkoğlu oyuna yeniden girdi.

Millilerimiz oyunun son 2 dakika 30 saniyesinde Engin ve Semih ile yeniden öne geçerek skoru 59-56 yaptı. İspanyol koç mola aldı.

Son dakikaya üç sayı farkla girerken Hidayet'in İspanyollara yaptığı asist ile skor 61-60 oldu.

Baştan sona heyecandan nefesimizi tutarak seyrettiğimiz maçta 12 Dev Adam maçtan 63-60 galip ayrılmasını bildi.

İLK 5'LER

Türkiye: Ersan, Ömer Aşık, Ömer Onan, Kerem Tunçeri, Hidayet Türkoğlu

İspanya: Reyes, Fernandes, Navarro, Rubio, Gasol

Millilerimiz Litvanya, Bulgaristan ve Polonya'yı elemişti. F Grubunda karşılaştığımız İspanya dışında Türkiye'nin rakipleri arasında Polonya, Sırbistan, Litvanya, Slovenya bulunuyor


Ersan: İspanya bizden korksun
12 Dev Adam'ın büyük çıkışının mimarları arasında yer alan Ersan İlyasova ile geride kalan üç maçı ve kendisinin yakından bildiği bugünkü rakibimiz İspanya'yı konuştuk.Öncelikle ilk turdaki üç maçı kazandıkları için çok mutlu olduklarını anlatan genç yetenek, takım oyunu oynayarak bu işin üstesinden geldiklerini söyledi. İlyasova, "Şampiyona öncesi Kerem Gönlüm'ün başına gelenler beni üzdü. Bu durum ayrıca benim bu bölgede, yani 4 numaralı pozisyonda da yalnız kalmama sebep oldu. Ama ben böyle bir durumu daha iyi çalışarak doldurmaya çalıştım. Takım arkadaşlarımın da katkısıyla yüküm hafifledi." dedi. Bugün oynayacakları İspanya'nın turnuvanın favorisi olduğunu dile getiren Ersan, Türkiye'den de korkulması gerektiğine dikkati çekti. Başarılı basketbolcu, "Onlar son dünya şampiyonu. Dolayısıyla onlara karşı iyi konsantre olmalıyız. Burada Barcelona'dan takım arkadaşlarıma karşı oynayacağım. Takımda her şey yerinde. Bütün arkadaşlar Ay-Yıldızlı formanın hakkını vermek için ter döküyor." değerlendirmesinde bulundu. İspanya'nın kendilerinden korkması gerektiğini ifade eden Ersan, "Onlar son dünya şampiyonu olabilir ama biz Türk'üz ve onlardan kesinlikle korkmuyoruz." şeklinde konuştu.

Barcelona'nın ardından NBA takımlarından Milwaukee Bucks'a geri dönen Ersan İlyasova, bununla ilgili de şu yorumda bulundu: "NBA için hayallerimin bir kısmını gerçekleştirdim diyebilirim. Bunun için çok mutluyum. Şimdi sıra Hidayet Türkoğlu gibi final oynamak. İnşallah bunu da başarırım." ZAMAN
Bu haber toplam 1142 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri