Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Referandum Bekleyen Köy

09.04.2010 09:41
12 Eylül'de darbecilerin topraklarına el koyduğu köylüler, referandumu bekliyor

Anayasa değişikliği paketi, Muğla'nın Sultaniye köyü sakinlerini heyecanlandırdı. '12 Eylül'den sonra Kenan Evren'nin 'askerî alan' ilan ettiği köyün sakinleri darbecilere yargı yolunu açan Anayasa'nın geçici 15. maddesinin kaldırılmasını sabırsızlıkla bekliyor.

Anayasa değişikliği yürürlüğe girer girmez Evren'e dava açacaklarını belirten köylüler, referanduma gidilmesi halinde fire vermeyeceklerini belirtiyor. Darbe mağduru köyün muhtarı Rahim Yıldırım, "30 yıldır kendi köyümüzde işgalci muamelesi görüyoruz. Köy olarak yekvücut haldeyiz ve referandumda anayasa paketini destekleyeceğiz." diyor.

Köyceğiz ilçesine bağlı Sultaniye köyü sakinleri, köylerinin Aksaz Deniz Üssü Komutanlığı tarafından güvenlik gerekçesiyle boşaltılmak istenmesine karşı yıllardır mücadele veriyor. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve ilgili bakanlıklara başvuran köylüler, konuyu son olarak TBMM gündemine taşıdı. Meclis Dilekçe Komisyonu'na yapılan başvuruda, TBMM'nin bir komisyon kurarak köyde inceleme yapması, böylece uğranılan haksızlığın daha iyi anlaşılacağı belirtildi. Çok eski tarihe sahip olan köylerinin gecekondu ilan edildiğini ve 'işgalci' muamelesi gördüklerini savunan köylüler, başvuru dilekçesinde şu görüşleri ifade etti: "1982 yılında Kenan Evren Paşa burada bulunan arazilerin tapulu olup olmadığını, evlerin eski veya yeni olduğunu hiç dikkate almadan (köy arazisini) Milli Savunma Bakanlığı'na teslim etmiş, bir de Bakanlar Kurulu kararı aldırtmıştır. Sayın büyüklerimiz, nasıl suç işleyen görevliler varsa, ki var. Burada da çıkar peşinde olan emekli komutanlar var. Bunların araştırılmasını istiyoruz." Dilekçede, arazilerinin 'güvenlik' gerekçesiyle ellerinden alınmak istendiği ancak bölgeye askeri tesis adı altında tatil köyleri yapıldığı da ileri sürüldü. TBMM Dilekçe Komisyonu, konuyla ilgili Milli Savunma ve Çevre Bakanlığı'ndan aldığı bilgilerden tatmin olmadı. Bunun üzerine Sayıştay'ın bölgede bir inceleme yapması, çalışmaların bu inceleme doğrultusunda devam etmesi kararlaştırıldı.

Bu haber toplam 960 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri