Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu haberi dikkatli izleyin - Video

18.07.2010 17:44
Görüntüler, "12 Eylül" askeri darbesinin hemen öncesinde kaydedildi. Kardeşin kardeşe vurdurulduğu o korkunç günlerde...

 

Ülkenin her yerinden sokak olayları ve kanlı baskınlar hakkında haber geliyordu. Sabah solcuyu vuran silah, öğlenden sonra sağcıyı vuruyordu. Karanlık eller, yangını sinsice büyütüyordu. Kardeş kavgası çıkarmak ilk hedefleriydi. Çorum ve Kahramanmaraş'ta yaşananlar yürekleri dağladı.Yıllar sonra, askeri darbeyi gerçekleştirenlerden, Emekli Orgeneral Bedrettin Demirel'e sorulduğunda "şartların olgunlaşmasını bekledik" dediği öne sürüldü. Şartlar olgunlaştığında da askeri darbe geldi. Tıpkı 1960 darbesinden sonra olduğu gibi, darbeciler anayasa yaptılar. Kenan Evren, darbe anayasasına kefil olduğunu söylüyordu.

Darbenin bilançosu ağır oldu. Bireysel hürriyetler tamamen askıya alınmış, 14 bin kişi vatandaşlıktan çıkartılmıştı. Gözaltına alınan kişi sayısı 650 bini gösteriyordu. Sorgulanmak için gözaltına alınanlar ağır işkenceden geçiriliyordu.

Askeri mahkemeler kuruldu. Yargılamalar başladı. Darbeden sonraTürkiyekapalı cezaevi gibiydi. İdam kararları her geçen gün artıyordu. Evren, idam kararlarını tarif ederken, bir solcu bir sağcı veya iki solcu iki sağcı diyerek anlatıyordu.

İşte bu görüntülerin üzerinden tam 30 yıl sonra vatandaş sandığa gidecek. Özgürlükleri askıya alan darbe anayasasını değiştirmek için oy verecek.


SAMANYOLU HABER TV
 

Kaynak:
Bu haber toplam 1554 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri