Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

126 rektör adayı, YÖK'ün önünde

22 Haziran 2008 / 05:42
21 üniversitenin rektörünün görev süresi ağustosta doluyor. Yeni rektörler için üniversitelerde seçimler yapıldı. Toplam 126 adayın ismi YÖK'e gönderildi.
21 üniversitenin rektörünün görev süresi ağustosta doluyor. Yeni rektörler için üniversitelerde seçimler yapıldı. Toplam 126 adayın ismi YÖK'e gönderildi.

YÖK şimdi her üniversitede en çok oyu alan 6 adaydan üçünü belirleyip Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e gönderecek.

Cumhurbaşkanı Gül'ün listeden en çok oyu alan adayı atayıp atamayacağıysa merak konusu.

Eğitim öğretim dönemini kapatan üniversitelerde gündem rektör seçimleri. Ağustos ayında 21 üniversiteye rektör atanacak, bu hem yeni YÖK yönetimi hem de Cumhurbaşkanı Gül açısından ilk geniş kapsamlı akademik atama olacak.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer döneminde atanan ve muhalif olarak bilinen 9 rektörün görev süreleri doluyor. Bunlar arasında ODTÜ Rektörü Ural Akbulut ile İnönü Üniversitesi Rektörü Fatih Hilmioğlu da var, bu 9 rektörün bir daha seçilme hakları yok.

Yine Sezer döneminde atanan ama ikinci kez seçilme hakkı bulunan 8 üniversite rektörü var. Bu 8 rektör üniversitelerde yapılan seçimlerde yine en çok oyu aldılar. Gazi Üniversitesi Rektörü Kadri Yamaç ve YÖK yönetimine eleşitrileri ile bilinen Üniversitelerarası Kurul Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Rektörü Mustafa Akaydın bu gruba giren rektörler arasında.

Toplam 21 üniversitede yapılan seçimlerde her üniversitede en yüksek oyu alan 6 rektör adayı YÖK'e bildirildi. Yani YÖK'ün önünde şimdi 126 rektör adayı var. Adaylar tek tek YÖK Genel Kurulu'na çağrılacak ve üniversitelerinde neler yapacaklarını, projelerini anlatacaklar.

YÖK her üniversite için aday saysını üç indirecek ve isimler Çankaya Köşkü'ne gönderilecek. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de bu üç aday arasından birini rektör olarak atayacak, ama Cumhurbaşkanı'nın tercihini en çok oyu alan rektör adaylarından yana kullanıp kullanmayacağı merak konusu.

Gül, bir ay önce Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi'ne en çok oyu alan Metin Lütfü Baydar'ı yeniden rektör olarak atamıştı.
Kaynak:
Bu haber toplam 1122 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri