Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergenekon'da 2. iddianame kabul edildi

25.03.2009 13:57
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon Soruşturması için hazırlanan 2. iddianame için kararını verdi. İlk duruşma 20 Temmuz'da...

Ümraniye ilçesinde bir evde ele geçirilen patlayıcı maddeler nedeniyle başlatılan ve ''Ergenekon'' adı verilerek genişletilen soruşturma kapsamında hazırlanan ikinci iddianame İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

''Ergenekon'' davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, soruşturma kapsamında hazırlanan 19'u tutuklu, 37'si tutuksuz 56 sanık hakkında hazırlanan ve 15 gün önce UYAP sisteminden mahkemeye tevzi edilen ikinci iddianameye ilişkin incelemeyi tamamladı.

Mahkeme, 1909 sayfa ve 5 bölümden oluşan iddianamenin kabulüne karar verdi.

Mahkemenin bu kararının ardından ''Ergenekon'' soruşturmasına ilişkin ikinci dava da açılmış oldu.

Mahkeme, halen görülmekte olan ''Ergenekon'' davası ile ikinci davanın birleştirilmesi yönünde karar vermezken duruşma tarihini 20 Temmuz 2009 olarak belirledi.

İkinci iddianamenin tamamlanmasına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, iddianamede 21 tutuklu, 35 tutuksuz olmak üzere 56 şüpheli olduğu, yakın tarihlerde soruşturmaya dahil edilen 48 tutuklu, 29 tutuksuz olmak üzere 77 şüpheli hakkındaki soruşturma evrakının tefrik edildiği ve bunlar hakkındaki soruşturmanın devam ettiği belirtilmişti.

Açıklamada, 5 bölümden oluşan iddianamenin birinci bölümde, ''Ergenekon'' soruşturmasının ilk aşamasıyla birinci iddianamenin özetinin yapıldığı, ikinci bölümde soruşturmanın sonraki aşamaları ve ''Ergenekon'' örgütünün anlatıldığı dile getirilerek, üçüncü bölümde ''örgütün işlediği suçların genel olarak ve topluca anlatıldığı'', dördüncü bölümde ''örgütün diğer faaliyetleri, başka örgütlerle sivil toplum ve medya kuruluşlarıyla ilişkilerinin'' yer aldığı, beşinci bölümde ise iddianamede yazılı ''şüphelilerin bireysel eylemleri ve bu eylemlerin oluşturduğu suçlar ve sevk maddeleri ile hukuki durumlarının işlendiği'' bildirilmişti.

Açıklamada, 12 şüpheli hakkında ''örgüt yöneticisi olmak'' suçlamasının yer aldığı kaydedilmişti.

Savcılığın açıklamasında tutuklu sanıklar arasında yer alan teğmenler N.Ç. ve E.M'nin avukatlarınca daha önceden İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesine verilen tahliye talebine ilişkin dilekçe incelenmiş, mahkeme 2 teğmenin serbest bırakılmasını kararlaştırmıştı.
''Ergenekon'' soruşturması kapsamında açılan ikinci dava ile halen görülmekte olan davanın birleştirilmesi yönündeki savcılığın talebi, mahkemece daha sonra değerlendirilecek.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen ikinci iddianameye ilişkin Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde basın mensuplarına bilgi verildi.

Açılan ikinci dava ile halen görülmekte olan davanın birleştirilmesi yönündeki savcılığın talebinin daha sonra değerlendirileceği kaydedildi.

Devam eden dava dosyasındaki sanıkların savunmalarının tamamlanması için bu yeni dosyanın duruşma tarihi 20 Temmuz 2009 olarak tespit edildi.

Mahkeme heyeti, tutuklu 19 sanığın bu hallerinin devamına karar verdi.


Kaynak:
Bu haber toplam 914 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri