Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

16 ülkeye askeri yardım da bulunmuşuz

20 Aralık 2008 / 10:09
TBMM Genel Kurulunda, Bakanlığı ve bağlı kuruluşların 2009 yılı bütçesine ilişkin milletvekillerinin eleştirilerini yanıtlayan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türkiye'nin, 1998-2008 yılları arasında 16 ülkeye 487 milyon dolar askeri yardımda bulunduğunuMilli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, terör örgütü PKK'nın, güvenlik güçlerinin yaptığı operasyonlar ve kararlılıkla uygulanan tedbirler sonucu büyük darbeler aldığını söyledi. TBMM Genel Kurulunda, Bakanlığı ve bağlı kuruluşların 2009 yılı bütçesine ilişkin milletvekillerinin eleştirilerini yanıtlayan Gönül, Türkiye'nin, 1998-2008 yılları arasında 16 ülkeye 487 milyon dolar askeri yardımda bulunduğunu belirtti.

PKK terör örgütüyle yapılan mücadeleye de değinen Gönül, PKK terör örgütünün, güvenlik güçlerinin yaptığı operasyonlar ve kararlılıkla uygulanan tedbirler sonucu büyük darbe aldığını kaydetti. Terör örgütünün, bu durum karşısında güçlü olduğu imajını oluşturmak istediğini ve yandaşlarını birlik içinde tutma gayretiyle yeni stratejik arayışlar içine girdiğini ifade eden Gönül, şunları kaydetti:

“Örgüt, son dönemde oluşturulan baskıdan kurtulmak ve varlığını sürdürebilmek maksadıyla sözde liderlerinin verdiği talimatlarla yurt içinde her alanda kontrolsüz bir şekilde değişik eylemlere başvurmuştur. Bunun neticesinde taban kaybetmesi taşıdığı bölgelerde, sivil hedefleri de hedef almaya başlamıştır. Vatandaşları korkutma ve yıldırma arayışına girmiştir. Terör örgütünün yeniden eylemlere başladığı 2004 yılından itibaren alınan tedbirlerin artırılması, insansız hava araçları, termal kameralar ve diğer ileri teknolojinin ve hava kuvvetlerinin etkin olarak kullanılmaya başlanmasıyla yurt içinde icra edilen operasyonlardaki artış, 2007-2008 kış döneminden itibaren yurt dışına yönelik icra edilen operasyonlar faaliyetler neticesinde, teröristlerin faaliyet alanları kısıtlanmış ve terör örgütü üzerinde büyük baskı oluşturulmuştur. TBMM'nin sınırötesi operasyon yetki süresini uzatmasını Türkiye'nin terörle mücadelede kararlılığının bir işareti olarak görmekteyiz. Bu kararlılığın kesin işareti olan şehit ve gazilerimizi bu münasebetle rahmet ve şükranla yad ediyorum.”


“İSTİKBAL TEK DEVLETTE, TEK MİLLETTE...”


DTP'li milletvekillerinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için “bölücü” ifadesi kullanmasını da eleştiren Gönül, “Bu, esef edilecek bir durum. (Tek devlet, tek millet, tek bayrak) diyen bir Başbakana burada yokken gıyabında bu ifadenin kullanılmasını takdirlerinize bırakıyorum. İstikbal tek devlet, tek millet tek bayrakta. Refahta da hep beraber oluruz, hep beraber yaşarız” diye konuştu.

Milli Savunma Bakanlığı bütçesinin azami tasarruf ve kaynakların etkin kullanımı ilke olarak temel alınmış buna göre hazırlandığını anlatan gönül, “Biraz evvel bu bütçenin savaş bütçesi olduğu söylendi. Savaşın ne olduğunu bilmeyenler bunu söylüyor. Umarım, savaşın ne olduğunu bu memleket görmez, öğrenmez” dedi.


Bu haber toplam 1222 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri