Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

17 Milyon İnsana Acil Gıda Gerekiyor

20 Eylül 2008 / 10:31
John Holmes, Afrika'da 17 milyon insanın acil gıdaya ihtiyacı olduğunu söyledi
Holmes gazetecilere yaptığı açıklamada, Afrika'da aralarında 3 milyon çocuğun da bulunduğu 17 milyon kişinin gıda sıkıntısı çektiğini ve kıtada bir kıtlığın engellenmesi için BM üyesi ülkelerin en kısa zamanda Afrika'daki ihtiyaçlar için 716 milyon dolar sağlamaları gerektiğini belirtti.

Holmes, paranın gelmemesi durumunda Afrika'da 1980 ve 1990'larda görünen kıtlıkla yeniden karşılaşılabileceği uyarısında bulundu.

Holmes, bu yılın başında Afrika'da gıdaya ihtiyaç duyanların sayısının 9 milyon civarında olduğunu belirterek, bu sayının aniden artmasındaki en önemli nedenlerin ''artan gıda fiyatları, bölgedeki çatışmalar ve kuraklık'' olduğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, 63. dönem BM Genel Kurul toplantıları kapsamında 22 Eylülde Afrika'daki ülkelerin ihtiyaçlarının tartışılacağı üst düzey toplantı ve 25 Eylülde ise BM Binyıl Kalkınma Hedefleri zirvesi düzenleyecek.

BM toplantılarına katılmak üzere bugün New York'a gelecek olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün her iki toplantıda da konuşma yapması bekleniyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 1158 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri