Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"1915 olayları Ermeni soykırımıdır"

25 Kasım 2008 / 16:34
Vatikan Türkiye'yi şoke eden bir açıklama yaparak, 1915 olaylarını 'soykırım' olarak nitelendirdi. Vatikan, sözde soykırımın iddia değil gerçek olduğunu da savundu.
Vatikan Türkiye'yi şoke eden bir açıklama yaparak, 1915 olaylarını 'soykırım' olarak nitelendirdi. Vatikan, sözde soykırımın iddia değil gerçek olduğunu da savundu.

Papa 16. Benediktus, Ermeni piskoposlardan oluşan heyeti kabule hazırlanırken, Kardinal Kasper, Vatikan’ın 1915’teki olayları “soykırım” olarak nitelediğini anımsatarak, “Papa, Türklerin hoşuna gitmese de soykırım kelimesini kullanmıştır” dedi.

Lübnan’daki Ermenilerin dini lideri I. Avram başkanlığındaki heyetin Papa 16. Benediktus’u ziyareti öncesinde, Vatikan yetkililerinden Papalık Hıristiyanlar arası Birlik Kurulu Başkanı Kardinal Walter Kasper, Vatikan Radyosu’na yaptığı açıklamada, 1915 olaylarını “soykırım” olarak niteledi.

Kardinal Kasper, Papa II. Jean Paul’ün Eylül 2001’deki Ermenistan ziyaretine atıfta bulunarak, “Ermeni soykırımı bir vakıadır. Bu, tüm Ermenilerin vicdanında ve kalbinde bir yaradır. Vatikan’ın bu konudaki tavrı, II Jean Paul’ün Ermenistan ziyareti sırasında açıklanmıştır. Papa, oradaki soykırım anıtını ziyaret etmiş, Türklerin hoşuna gitmese de soykırım kelimesini kullanmıştır” dedi.

Kardinal Kasper, soykırımın bir iddia değil bir gerçek olduğunu da ileri sürerek, “Bu bir terim meselesi değildir. Pek çok kurban bulunduğu tarihi bir vakadır ve bu hatıranın iyileştirilmesi gerekmektedir. Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin iyileştirilmesi için Vatikan ne yapabilir bilemem. Ama bu Ortadoğu barışı için de önemli bir hadise. Katolik Kilisesi her şeyden önce mağdurlardan yanadır. Bu bizim davranışlarımızı belirleme konusundaki en önemli ilkedir” diye konuştu.

Kasper, Ermeni piskoposlardan oluşan heyetin Vatikan’a yapacağı ziyaretin, Roma Katolik Kilisesi’nin diğer Hristiyan gruplarla ilişkileri açısından da büyük önem taşıdığını da söyledi.

Ermeni piskoposlarla Ortadoğu sorununu da ele alacaklarını belirten Kardinal Kasper “Lübnan’daki durum hakkında da görüş alışverişinde bulunacağız. Lübnan bir zamanlar Hıristiyan bir ülkeydi ama, artık Hıristiyanlar o ülkedeki nüfusun çoğunluğunu oluşturmuyorlar. Lübnan’daki kilise liderleri siyasi açıdan da önemli nüfuz sahipleri oldukları için Ortadoğu’da barış için diyalog açısından da bu ziyaret önemli” diye konuştu.

2000 yılında Ermeni Patriği II. Karakin ile dönemin Papası II. Jean Paul tarafından Vatikan’da yayımlanan ortak bildiride, 1915 olaylarının “soykırım” olarak nitelenmesi Türkiye’nin tepkisine neden olmuştu.

NTV'nin haberime göre, II. Jean Paul, 2001’te Ermenistan’a yaptığı ziyarette ise 1915 olaylarına değinirken, Ermenice’deki “Metz Jeghem” (Büyük Facia) ibaresini aynen kullanmayı yeğleyerek, yaşanan hadiseleri “insanlık dışı sapkınlık” olarak nitelemiş ve o tarihte yaşananların tüm dünya tarafından tanınması temennisinde bulunmuştu.


Bu haber toplam 1252 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri