Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

2 Bakandan ortak açıklama

05 Ocak 2009 / 14:26
İsrail'in Gazze'ye yönelik operasyonu şiddetini arttırarak sürerken Türkiye-Suriye arasındaki temaslarda devam ediyor

Başbakan Erdoğan'ın Suriye ziyaretinin ardından Suriye Dışişleri Bakanı Velid El Muallim, Ankara'ya günübirlik ziyarette bulundu.Başbakan Erdoğan ile biraraya gelen Muallim, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile de bir görüşme yaptı.İki bakan, görüşmeden sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Babacan basın toplantısında şunları söyledi:

"İsrail'in kara harekatını başlatmasıyla kriz daha da vahim bir boyut kazandı.İsrail'in uluslararası toplumun ve kamuoyunun tepkilerine rağmen kara harekatına başlamış olmasını kabul edilemez bulduğumuzu açıkladık. Çok sayıda Filistinli yaşamını yitirdi ve ölenlerin arasında çok sayıda sivil var.Bölge halkları infial halindedir.Bu tablo karşısında 'bekle-gör' politikası izlenemez.Ortadoğu'da gerginlik yaşanırken küresel düzeni tesis etmek mümkün olmayacaktır.Gazze'de bir insanlık trajedisi yaşanmaktadır.Gazze'de derhal ateşkes sağlanmalıdır.İsrail askeri harekata son vermelidir.Hamas'ta İsrail'e yönelik saldırılara son vermelidir.Filistinli gruplar arasındaki uzlaşıda çok önemlidir barış için. Filistinli gruplar, Filistin davasına göre sorumluluk içinde hareket etmelidir.İlgili taraflarla görüşmeye devam ediyoruz.Kimse kadınların çocukların ölmesine meşru bir zemin çizemez"

Konuk bakan Velid El Muallim ise,"Filistinli kardeşlerimize destek veriyoruz. İsrail silahsız Filistin halkını yaklaşık bir seneden bu yana temel insanı ihtiyaçlardan mahrum bırakmaktadır. İsrail'in davranışı uluslararası hukukla bağdaşmamaktadır.İsrail bu davranışla barışı istemiyor.Olağanüstü Arap zirvesi için çağrıda bulunduk"

Gazetecilerin sorularını da yanıtlandığı basın toplantısında Babacan,"BM Güvenlik Konseyi ne yazık ki ortak karar alamadı.Tüm dünya derhal harekete geçmeli.Gazze yıllardır adeta açık bir hapishane...Temel ihtiyaç malzemelerinin bile Gazze'ye ulaştırılmasında sorunlar var.Bu olaylardan önce Gazze'ye gönderdiğimiz yardım TIR'ları 2 ay boyunca yollarda kaldı.Gazze'deki kısıtlamalar kaldırılmalıdır. İsrail'in güvenlik endişeleri de önemlidir.

Kaynak:
Bu haber toplam 804 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri