Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

2 Bin Gazzeli Neden Hac'dan Alıkonuluyor

20 Kasım 2008 / 16:02
Gazzeli hacılar kendilerine hac izni verilmesi için Rafah sınır kapısına doğru yürüyüşe geçerek Suudi Arabistan'a girmelerini mümkün kılan parolanın verilmesini istedi.
“Bizi hacdan alıkoymayın”, “Hacla siyaseti birbirinden ayırın”, “Geçiş noktalarını açın, vizelerimizi verin.” Bunlar Rafah sınır kapısına doğru yürüyüşe geçen ve kendilerine hac izni verilmesi için gösteri yapan yüzlerce hacı adayının attığı sloganlar.

Çarşamba Akşamı yapılan eylemde göstericiler, Mısır lideri Hüsnü Mübarek’le Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz’in fotoğraflarını taşıdılar, bu ikisinden Rafah sınır kapısının açılması ve Gazzelilerin hac farizasını yerine getirmeleri için işlemleri kolaylaştırmalarını istedi.

Heniyye başkanlığındaki hükümet, Gazzeli hacıların yurt dışına çıkmaları için yapılacak işlemlerin aksamasıyla ilgili Batı Şeria’daki Feyyad hükümetini suçlarken, hacı adayları kendilerinin Suudi Arabistan’a girmelerini mümkün kılan vizenin verilebilmesi için gerekli olan parolanın temin edilmesini istedi.

Ebu Raid Fulful adlı hacı (54) Timetürk’e yaptığı açıklamada, “Her sabah mutlu haberi duymak için hac organizasyonu yapan şirkete gidiyorum Ancak maalesef yeni hiçbir şey duyamıyorum. Herkes sorunun devam ettiğini, ufukta hiçbir umut olmadığını bizlere söylüyor.” ifadelerini kullandı.

46 yaşındaki Sehile Rafet, geleceğin kendisine sevinç getirmeyeceğini belirten endişeli bir ses tonuyla şunları söylüyor: “Haberler sevindirici değil. Şok olduk denebilir. Siyasi anlaşmazlık ve bölünmenin kurbanı oluyoruz, bizim günahımız ne? Hac farizasını eda etmek için gitmemize izin verilmesini istiyoruz.”

Filistinliler Hamas Gazze’ye 2007 ortalarında hakim olduğunda keskin bir siyasi bölünme yaşadılar. Bu bölünme neticesinde biri Gazze’de Hamas’ın kurduğu diğeri Batı Şeria’da Selam Feyyad başkanlığında el-Fetih yanlısı iki hükümet ortaya çıktı.

Hacı Said es-Sevafiri, yorgunluğun ve hastalıkların bedenine bir hayalet gibi çöktüğünü belli eden tavırlarıyla ve öfkeyle şunları söylüyor: “Önümüzdeki seneye kadar yaşacağımın garantisi var mı? İşgalcilerin bizi kuşattığı yetmiyor mu?”

Ebu Halid el-Aşiyy, iyimser bir gözle bakmıyor hadiselere..Hüzün dolu bir ses tonuyla şunları söylüyor: “Suudi Arabistan’ın meseleyi çözdüğünü farz edelim. Peki Mısır, Suudi Arabistan’a ulaşmamız için bize Rafah sınır kapısını açacak mı?”


Parola


Öte yandan Heniyye Hükümeti’ndeki Evkaf Bakan vekili Abdullah Ebu Cerbu’, “Sorumluluk, bize parolayı vermememsi nedeniyle kayıt işlemlerine başlayamadığımız için bütünüyle Ramallah hükümetindedir.” şeklinde konuştu.

Ebu Cerbu’ sözlerini şöyle sürdürdü: “Bilindiği gibi her devlet hac mevsiminden birkaç ay önce Suudi Arabistan Evkaf Bakanıyla hacıların adetlerinin belirlendiği ve her türlü teknik işin halledildiği bir protokol imzalar. Bu icraatların başında ise Riyad’ın büyükelçiliğinin internet sitesine girerek orada işlem yapabilmek için parola verilmesi gelir. Parolayla siteye girişin ardından yapılan kayıt sayesinde hacılar, Suudi Arabistan’a girişlerini sağlayan vizelerini böylelikle elde etmiş olurlar.”

Ebu Cerbu’, son noktayı koydu: “Geçen sene ve ondan önceki sene parolayı alan ve protokolü imzalayan bizdik. Bu sene ise Ramallah hükümeti Suudi Arabistan’la anlaşma imzalamasına rağmen kayıt işlemlerinin tamamlanması için bize şifreyi vermediler. Suudi Arabistan da şu ana kadar bize söz konusu şifreyi vermeyi reddediyor.”


Çağrılar


Ebu Cerbu’, Gazze’deki Evkaf Bakanlığı’nın birkaç dakikada krizin taraflarıyla görüştüklerini belirterek şunları ifade etti: “İşlemlerin tamamlanması için şifrenin tarafımıza acilen verilmesini temenni ediyoruz. Her türlü hazırlıkları tamamladık, otel ve ulaşım rezervasyonları yapıldı.”

Bakan vekili, Suudi Arabistan’a “Hepimiz Suud’un, hacıların yolculuklarına bir an evvel çıkmaları için acilen müdahale etmesini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Gazze’deki Hac ve Umre Şirketleri Derneği Başkanı Ivaz Ebu Mezkur ise Timetürk’e yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan Kralı’na hacıların yolculuklarını kolaylaştırma çağrısında bulunarak taraflardan hac meselesini siyasallaştırmamalarını ve bunu Gazze ile Ramallah arasında bir sorun haline getirmemelerini istedi.

Gazze hacıları geçtiğimiz sene de benzeri sorunları yaşamış ancak insan hakları örgütlerinin ve Arap ülkelerinin girişimi sonucunda Rafah sınır kapısı, hacılar için geçici olarak bir kereye mahsus açılmıştı.

Gazze Hacıları, İsrail kontrolündeki Beyt Hanun kapısından tutuklanacakları korkusuyla çıkmayı reddetmişlerdi.

Bu haber toplam 1354 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri