Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

2 İsrail askeri rehin alındı

04 Ocak 2009 / 11:30
Gazze'deki tüm gelişmeleri dakika dakika takip ediyoruz. İşte bölgeden gelen son dakika haberlerinin detayları;
İsrail'in Gazze Şeridi'nin kuzeyinden başlattığı kara saldırısı sürerken, hava saldırıları da devam ediyor. Reuters, İsrail tanklarının 12 Filistinli'yi vurduğunu duyurdu. Son gelişmeye göre Gazze kentindeki bir alışveriş merkezi vuruldu. Çok sayıda ölü ve yaralı var
 
İsrail'in Gazze Şeridi'nin kuzeyinden başlattığı kara saldırısı sürerken, hava saldırıları da devam ediyor. İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne yönelik dün gece kara harekatı başlatmasının ardından Hamas iki İsrail askerini rehin aldığını açıkladı. Reuters, İsrail tanklarının 12 Filistinli'yi vurduğunu duyurdu. Son gelişmeye göre Gazze kentindeki bir alışveriş merkezi vuruldu. Çok sayıda ölü ve yaralı var.

Gazze'de yayın yapan Hamas'ın El Aksa radyosuna, çatışmaların sürdüğü Gazze'nin Zeytun mahallesinden sabah saatlerinde bağlanan bir kadın, ağlayarak, "Pencereden baktım... Cesetler sokaklarda..." dedi. Çok korktuğunu, tir tir titrediğini anlatan kadın, etraflarındaki evlerin bombardımanda isabet aldığını da belirtti.

"İki İsrail askeri rehin alındı"
İsrail Gazze saldırısının 8'inci gününde kara harekatına başladı. 10 binlerce yedek asker silah altına çağırıldı. Gazze'nin farklı bölgelerinde Hamas militanları İsrail ordusuyla çatışıyor. Hamas 2 İsrail askerini rehin aldığını duyurdu.

İlk çatışmalarda İsrail 5'i silahlı 8 Filistinliyi öldürdü. Böylece ölen

İsrail Gazze'ye karadan saldırıya başladı. Gazze resmen cehennemi yaşadı. Büyük savaştan ilk görüntüleri görmek için TIKLAYINIZ..!

Filistinli sayısı 460'a yaklaştı. Bunların en az dörtte biri sivil. Yaralı sayısı ise 3 bine yaklaştı.

İsrail ordusu çatışmalarda 2'si ağır 30 askerinin yaralandığını duyurdu.

İsrail askerleri, Nuseyrat, Beyt Lahiye, Han Yunus ve Refah bölgelerinden Gazze Şeridi'ne girdi. Beyt Lahiye'deki bir yakıt deposunun da olduğu 45 hedef vuruldu.

İsrail'e göre saldırının amacı vatandaşlarını korumak ve 'İsrail'in güneyine yönelen roket saldırılarını etkisiz hale getirmek ve Hamas'ın terör alt yapısını imha etmek'.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak da, "Başka alternatifimiz yoktu"

 

İsrail havadan, karadan, denizden İsrail'i kuşattı. Gazze halkına 'Evlerinizi terkedin' uyarısı yapıldı.

dedi.

''Hamas'a destek olmayın''

İsrail Gazze saldırısının 8'inci gününde kara harekatına başladı. 10 binlerce yedek asker silah altına çağırıldı. Gazze'nin farklı bölgelerinde Hamas militanları İsrail ordusuyla çatışıyor. Hamas 2 İsrail askerini rehin aldığını duyurdu.

srail, Gazze halkına broşürlerle evlerinde kalmaları ve Hamas'a destek olmamaları çağrısında da bulunuyor.

Harekatın, kısa ve kolay olmayacağını belirten İsrail Savunma Bakanı

Ortadoğu yanıyor haber kanalları uyuyor. İsrail Gazze'yi havadan karadan ablukaya aldı ama haber kanallarının derdi bu değil reytingti...

Ehud Barak, "Başka alternatifimiz yoktu" dedi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Regev de, operasyonun amaçlarına ulaştıklarında sona ereceğini belirtti ve "Amacımız Gazze'de rejim değişikliği değil, halkımızı korumak" dedi.

Türk Dışişleri'nden kınama

Bu arada Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da ''Kara harekatını kabul edilmez buluyor ve kınıyoruz" denildi.

"İsrail Gazze'de doktorları öldürdü"

İsrail ordusu piyadelerinin Gazze Şeridi'nin kuzeyinden ve Gazze kentinin

İsrail, binlerce insanın protesto ettiği Gazze saldırılarına 27 Aralık'ta başladı. Toplam 452 Filistinli hayatını kaybetti. İşte İsrail'in Gazze'ye saldırısının koronolojisi... 

doğusundan başlattıkları kara saldırısı devam ederken, ağır bombardımanda yaralıları almaya çalışan Gazzeli 5 doktor hayatını kaybetti.

Alınan bilgiye göre, dün geceki ağır bombardımanlar sırasında Gazze kenti ve kuzeyindeki Cebaliye'de ambulanslarla yaralılara ulaşmaya çalışan doktorlardan, Gazze'nin en büyük hastanesi olan Şifa hastanesi doktorlarından İhab Medhun ile Muhammed Ebu Hasira'nın da aralarında bulunduğu 5 doktor ve ambulans şoförleri, ambulansların hedef alınması sonucu öldü.

Şifa hastanesi doktoru, A.A muhabirine sık sık kesilen telefonda, "Ambulanslar rahat hareket edemiyor. Onlar da bombalanıyor. Şu anda, (kuzeydeki) Beyt Lahya'nın güneyinde bir evde, sivillerden 20-25 kadar yaralı var. Ama ambulanslar bombardıman altında oraya gidemiyor" dedi.

Durumu, "Savaş durumu, bir savaşta ne yaşanıyorsa o" diye özetleyen doktor, "her şey her yer bombalanıyor" diye konuştu.

Kaynak:
Bu haber toplam 2086 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri