Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

2 Terorist teslim oldu

12 Temmuz 2008 / 13:08
Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nde, 2 terörist güvenlik güçlerine teslim oldu.
Suriye sınırında fark edilen 2 militan askerlere, "Biz kaçakçı değiliz, teröristiz" diyerek teslim olduktan sonra yapılan ilk sorgulamalarında, PKK'da herkesin ölüm korkusu ile kaçmak istediğini, örgüt liderlerinin de çözülmeyi önlemek için kaçma girişiminde bulunan bazı militanları infaz ettiğini ileri sürdü.

Önceki gün akşam saatlerinde Suruç'ta bulunan Mürşitpınar sınır kapısı yakınlarında, 2. Hudut Sınır Taburu askerleri sınırdan kaçak giriş yapmak isteyen iki kişiyi fark etti. İlk etapta kaçakçılık yaptıkları zannedilen iki zanlı kendilerini uyaran askerlere, "Teröristiz, teslim olmak istiyoruz" karşılığını verdi. Bunun üzerine gözaltına alınan iki terörist sorgulanmak üzere Suruç İlçe Jandarma Komutanlığı'na götürüldü. Burada yapılan incelemelerinde teröristlerin 2003 yılında PKK'nın dağ kadrosuna katılan Van Başkale nüfusuna kayıtlı 22 yaşındaki Aydın Karakaş ile 2005 yılında örgüte katılan Suruçlu 20 yaşındaki Fevzi Bayhan olduğu belirlendi.

HERKES KAÇMAK İSTİYOR

İki terörist, jandarmadaki ilk sorgulamalarında, son zamanlarda yapılan operasyonların örgütte dağılmalara neden olduğunu ve birçok kişinin PKK'dan kaçmanın yollarını aradığını söyledi. Kendilerinin de PKK'dan kaçıp ilk olarak Irak'ta KDP güçlerine teslim olduklarını ve ardından Suriye'ye geçip, sınır güzergahında yürüyerek Suruç'a geldiklerini aktaran teröristler, "Son operasyonlar herkeste moral bozukluğuna ve ölüm korkusuna yol açtı. Operasyonlarda birçok militan yaşamını yitirdi. Şu anda herkes başıboşluk içerisinde. Örgüt içerisinde bir bunalım yaşanıyor. Örgütün sözde liderleri çatışma talimatı verirken, birçok militan ise kaçmak için yol arıyor" dedi.

BİRÇOK KİŞİYİ ÖLDÜRDÜLER

Teslim olan teröristler, son operasyonlarda birçok kaybın verilmesinin ardından örgüt militanlarının ölüm korkusunu iyice hissetmeye başladığını ve kaçma planları yaptığını belirterek, yaşadıklarını şöyle anlattı:

"TSK'nın operasyonları ile verilen ağır kayıpların ardından büyük sıkıntılar yaşanmaya başladı. Yaşam koşullarının zorlaşmazı, barınacak mekanların bulunmaması, yiyecek bulunmaması ve sürekli bombalanma nedeniyle günlerce yürümek ve sürekli yer değiştirmek zorunda kaldık. Bu süreç haliyle birçok örgüt mensubunun örgütten soğumasına yol açtı. Örgütün sözde liderleri, güvenli bölgelere kaçarak kendilerini korumaya alırken, militanlara ise sadece savaşılması talimatını veriyordu. Bu durum örgütte çözülmelere yol açtı. Birçok kişi yaşanan bu durumdan istifade ederek kaçıp güvenlik güçlerine teslim oldu. Ağır kayıpların ardından örgütten kaçışların da artması üzerine örgüt liderleri çözüm için, kaçma girişiminde bulunup yakalananları militanların önünde infaz etti. Bu şekilde birçok kişiyi öldürerek, diğer militanların fikirlerinin değişmesi sağlandı. Fakat biz fırsatını bulunca kaçıp Irak'ta KDP güçlerine teslim olduk. Daha sonra Suriye sınırından Suruç'a geldik."

AİLELERİ İÇİN GELEMİYORLAR

Örgütün son gelişmelerin ardından büyük sıkıntılarla karşı karşıya kaldığını ve birçok militanın PKK'nın elinden kaçtığını ancak ailelerine zarar verilmesi ve cezaevine girme korkusuyla Türkiye'ye gelemediklerini de ileri süren iki terörist, şöyle devam etti:

"PKK'dan kaçmayı başaranların ilk etapta mecburen sığındıkları adres KDP oluyor. Birçok militan KDP'ye teslim olduktan sonra Türkiye'ye gelmek istiyor ama bunu başaramıyor. Bunun başlıca sebebi, örgütün Türkiye'ye girip itirafçı olan kişilere 'Ajan' muamelesi yapıp, tüm ailesini hedef seçmesinden kaynaklanıyor. Ayrıca etkin pişmanlık yasasından faydalanamayarak cezaevine girmekten korkan birçok kişi de bu nedenle Türkiye'ye gelmiyor. Cezaevi ve ailesine zarar verilme korkusu yaşayan birçok militan şu anda Irak'ın değişik kentlerinde yaşıyor."

SORGULARI SÜRÜYOR

Teslim olduktan sonra, etkin pişmanlık yasasından yararlanmak istediklerini belirten iki militanın Suruç İlçe Jandarma Komutanlığı'ndaki sorgulamalarına devam ediliyor. Cumhuriyet Savcısı nezaretinde ifadeleri alınan militanların, PKK'ya ilişkin önemli bilgiler verdikleri belirtilirken, bu kişilerin sorgulamalarının ardından Adliye'ye sevk edilecekleri kaydedildi.(Milliyet)
Bu haber toplam 780 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri