Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

2. Kapatma Davasına mı Hazırlanıyor?

06 Kasım 2008 / 09:22
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı "ikinci kapatma davasının" fitilini ateşledi.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Almanya'da faaliyet gösteren Deniz Feneri Vakfı'na ilişkin dosyayı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kanalıyla istedi. Başsavcılık, dernek ile AK Parti arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla dosyayı talep etti.

Siyasi Partiler Yasası'na göre, bir siyasi partinin yurtdışından para alması kapatma nedeni sayılıyor.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Almanya'dan talep ettiği "Deniz Feneri Davası" dosyasının bir örneğini Başsavcılık'tan istediği öğrenildi. Almanya'da görülen "Deniz Feneri Davası"nın karara bağlanmasının ardından iddiaların Türkiye'de de araştırılması için soruşturma başlatan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Adalet Bakanlığı aracılığıyla Alman makamlarından davayla ilgili dosyayı istemişti.

Alınan bilgiye göre, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, dosyanın ulaşmasının ardından bir örneğinin kendilerini de gönderilmesini Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından talep etti.

Almanya Frankfurt Eyalet Yüksek Mahkemesi, Deniz Feneri Vakfı'nın topladığı 41 milyon euronun bir bölümünün amaç dışı kullanıldığını belirleyerek, dernek yöneticileri Mehmet Gürhan'a 5 yıl 10 ay, Mehmet Taşkan'a 2 yıl 9 ay, Firdevsi Ermiş'e ise 1 yıl 10 ay hapis cezası vermişti.
Kaynak:
Bu haber toplam 1154 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri