Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

2. ONE MİNUTE

28.09.2009 09:35
ABD temaslarını değerlendiren Erdoğan, İsrail'in nükleer silahlarını gündeme getirerek, Filistin'deki fosforlu katliama vurgu yaptı...
Erdoğan, “Ortadoğu’da nükleer silahı olan ülke var, örneğin İsrail. Fosfor bombaları kullandı. Bunlarla ilgili raporlar gündeme gelmiyor. Niçin bunlar konuşulmuyor? Yatıyoruz kalkıyoruz İran... Yani, daha adil olmamız lazım” dedi

Türkiye’nin nükleer silaha karşı olduğunu vurgulayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Ortadoğu’da da nükleer silahı olan ülke var, örneğin İsrail. Bir fark var, İsrail UAEK’ya üye değil, İran üye... Yatıyoruz kalkıyoruz İran... Yani, daha adil olmamız lazım. Dürüst davranmamız lazım” dedi.
Nükleer silahları olan başka ülkelerin de konuşulması gerektiğini belirten Erdoğan, “Yani, burada bir haksızlık var gibi geliyor bana” diye konuştu.
ABD temaslarıyla ilgili The Plaza Oteli’nde basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, İran’ın nükleer çalışmaları konusunda Türkiye’ye bir arabuluculuk teklifi yapılmadığını belirtti.
Ekim sonundaki Tahran ziyaretinde, bölgenin sorunlarının yanı sıra bu konuda da görüşmeler yapılacağını kaydeden Erdoğan, özetle şöyle konuştu:
AHMEDİNECAD’IN AÇIKLAMALARI: Sayın Ahmedinecad’ın yaptığı açıklamalar bir nükleer silaha yönelik değil, barışçıl amaçlı zenginleştirmeye yönelik. Bunun da Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’na (UAEK) bildirildiği yönünde açıklamaları var. Bunlar da bütün ortadayken, bakıyorum, uluslararası medya sürekli İran’ı bu konuda konuşuyor. Aslında çok daha farklı konuşulacak konular var diye de düşünüyorum.
DAHA ADİL OLMALIYIZ: Ortadoğu’da da nükleer silahı olan ülke var, örneğin İsrail. Bir fark var, İsrail UAEK’ya üye değil, İran üye... Kaldı ki Gazze’de fosfor bombaları kullanıldı. Bu ne? Kitle imha silahı. Bunun neticesinde 1400 kadın, çocuk orada öldü, 5 bin yaralı.
Bunlarla ilgili hazırlanmış raporlar varsa, bunlar gündeme gelmiyor. Şahsen, sorumluluk mevkiinde olan bir insan olarak rahatsız ediyor. Yatıyoruz kalkıyoruz İran... Yani, daha adil olmamız lazım. Dürüst davranmamız lazım.
IRAK ÖRNEĞİNİ VERDİ:(İran’ın nükleer tesislerine saldırı konusunda) Böyle bir şeyi bölgede temenni etmeyiz, yani bundan bu çılgınlığa teşebbüs edenler salt olarak zarar görmez. Bakın Irak’la ilgili süreci yaşıyoruz, bunun bize ders olması lazım. Irak’taki bu medeniyeti yeniden inşa etmek acaba, bizim kaç yılımızı alır veya yeniden inşa edebilir miyiz, veya oradaki medeniyet artık çöken medeniyetler arasında mı yer alır.
ABD’DEKİ KRİZİN NEDENİ: Amerika’nın belki de finans krizine, Irak’taki yaptığı harcamalar neden olmuş olabilir, tabii bilemiyoruz. Amerika’nın da orada kayıpları var, ha nedir Saddam rejimi yıkılmıştır olan budur... Böyle bir şeyi çözemeyen Dünya şimdi İran üzerinde devamlı böyle bir şeyi düşünüyor, tek bahanesi nükleer silah.
FÜZE ALIMI: Eğer böyle bir şey İcra Konseyi’ne gelecekse, bu paket aslında dört rampalık bir pakettir ve 1.3 milyar dolarlık bir ihale söz konusudur. Bunlar da mobildir, sabit değildir. Kimisi ‘Bu İran’a karşı mı, batıya karşı mı alınıyor?’ gibi hedef saptıran başlıklar atıyor. Bunlar yanlış
GAZZE HEPSİNDEN ÖTE: Dünyanın gündemini sadece İran’la meşgul edersek öbür tarafta Gazze gibi bir kenara ittiğimiz konular var. Şu anda İran’da olan bir şey yok ki. Ama, Gazze’de çok şey var, oksijen çadırında onlar adeta, oraya yönelik alınan bir tedbir var mı yok, konuşuluyor mu? Hayır, biz konuşuyoruz, benim derdim bu.

Türkiye’nin yükü ağır’
Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Obama ile yaptığı görüşme için şöyle konuştu:
“Ermenistan görüşmeleriyle ilgili kısa bir karşılıklı değerlendirmemiz oldu. Bölgesel konuları, başta Ortadoğu olmak üzere görüşme imkânımız oldu. Bunların içinde Irak, malum en önemli konu. Bir diğer konu; bundan önceki hükümetle terör örgütüne karşı bir kararımız olmuştu. Aynı şekilde Ermenistan ile ilişkiler noktasında, azınlıklar da bunun içinde. Buna yönelik olarak bir fikir alışverişimiz de oldu.
Türkiye-ABD ilişkilerinde özellikle bulunduğumuz bölgede, Türkiye’nin üzerindeki yükün her zaman için çok daha ağır olduğu ortada. Filistin-İsrail, Irak-Suriye arasındaki sıkıntılarda rol alabileceğimizi kendilerine ifade ettik.”‘En az üç diyorum’
Erdoğan, “Bir araştırmada Türkiye nüfusunun 2050 yılında 98 milyon olacağı belirtiliyor” sözleri üzerine, şunları söyledi: “İnşallah, ne kadar olursa Türkiye ekonomisi o kadar güçlenir. Benim düşüncem, ben 3 söyledim, en az 3 diyorum. Nüfusunuz ne kadar fazla olursa o kadar güçlü olursunuz. Bunu unutmayın, şu anda dünyada dikkat edin, kimse Hindistan’ı gündeme getirmiyordu, Çin’i gündeme getirmiyordu. Bakın Çin, Hindistan şu anda nereye sıçradı ve şu anda dünya gündeminde belirleyici iki önemli ülke konumuna geldi. Aynı şekilde bir Japonya’nın
durumuna bakın.”


Erdoğan, New York’ta düzenlenen törende, merhum Ahmet Ertegün’ün adına eşi Mika Ertegün’e Türkiye Cumhuriyeti Devlet Nişanı takdim etti. Ertegün’ün ABD ile Türkiye arasında sarsılmaz köprüler inşa ettiğini belirterek, Ertegün’e vefatından hemen önce Türkiye Cumhuriyeti Devlet Nişanı’nın verilmesinin kararlaştırıldığını anımsattı.‘Tezkerenin uzaması taraftarıyız’
Erdoğan, demokratik açılımla ilgili olarak “Muhalefet, adı üzerinde muhalefet görevini yapacak” dedi. Erdoğan, şunları kaydetti:
HALKIMIZI BİLGİLENDİRECEĞİZ: Parlamentonun açılışı ile milletimizin vekillerine parlamentoda bunu götüreceğiz, çalışmalarımız tabii netleşmiş olacak. Ondan sonraki süreç, bu demokratik açılımla ilgili adımımızı tüm Türkiye’ye anlatmak olacak. Başta şahsım olarak, bakan, milletvekili, teşkilatımız dolaşıp anlatacağız, halkımızı bu konuda bilgilendireceğiz.
İŞSİZLİK BUNUN İÇİNDE: Demokratik açılım içinde birçok başlık var. Bu sadece Kürt kökenli vatandaşların sorunlarını kapsayan bir açılım değil. Başta terör sorunu olmak üzere... Şu anda Alevi çalıştayları yapıyoruz, aynı şekilde Ermenistan’la ilişkilerimiz bu konunun içinde, azınlıklarla ilgili konular bunun içinde. İşsizlik bunun içinde. Sorunları minimize etmenin gayreti içinde olacağız.
TEZKERE HEMEN GÖRÜŞÜLECEK: İlk Bakanlar Kurulu toplantısında tezkere konusunu görüşüp hemen parlamentoya sevk edeceğiz. Bu konuda gazetelerde çıkan olumsuz haberler kesinlikle yanlıştır. Biz tekrar bir yıl daha uzatılmasından yanayız.
Kaynak:
Bu haber toplam 1786 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri