Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

20 bin ABD askerine psikolojik inceleme

30 Nisan 2008 / 11:16
Amerikan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, bir askerin taksi sürücüsünü öldürmesi olayından sonra Japonya'da görev yapan 20 bin Amerikan donanma askerine psikolojik inceleme yapacak.

ABD'nin Japonya'daki en büyük deniz üssünün bulunduğu güneydeki Yokosuka kentinin belediyesinin sözcüsü, Amerikan Deniz Kuvvetleri Komutanı James Kelly'nin kente geldiğini ve belediye başkanına programını anlatacağını açıkladı.

Mayıs ayında başlayacak inceleme, Japonya'daki Amerikan donanmasının askerlerine bu türden yapılacak ilk inceleme olacak. Araştırma boyunca Japonya'da görev yapan 20 bin Amerikan donanma askerinin yaşam biçimleri ve psikolojik durumları incelenecek ve askerlerde şiddet içeren davranışlar ya da endişe uyandıran tutumlar saptanması halinde de bu askerlere eğitim verilecek ya da tavsiyelerde bulunulacak.

Donanmanın Yokosuka Belediyesine sunduğu belgede, Amerikan Deniz Kuvvetleri tarafından uygulanacak programın orta ya da uzun vadede Japonya'daki Kara ve Hava Kuvvetlerine de önerileceği belirtildi.

Japonya'da 40 bin kadar Amerikan askeri görev yapıyor ve bu askerler başta tecavüz olmak üzere sık sık adli olaylara karışıyor. Bunlara son örnek de bir donanma askerinin Yokosuka'da bir taksi sürücüsünü öldürmesiydi. Mart sonunda, bölgede binlerce kişi Amerikan varlığını ve bu tür olayların giderek artmasını protesto etmişti.

Zaman

Bu haber toplam 1500 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri