Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

200 Filistinli bırakılacak

19 Ağustos 2008 / 10:04
25'er yılı aşkın hapis cezasına çarptırılan olan Said el Attaba ve Muhammed İbrahim Ali'yi serbest bırakacak...
25'er yılı aşkın hapis cezasına çarptırılmış olan Said el Attaba ve Muhammed İbrahim Ali'nin serbest bırakılması kararı İsrail'de bir çok önde gelen politikacı tarafından, bunun karşılığında hiç bir ödün alınmadığı gerekçesiyle eleştirildi.

İsrail kendi vatandaşlarının öldürüldüğü olaylara karışan Filistinli tutukluları genellikle serbest bırakmıyor.

İsrail medyası 56 yaşındaki Attaba'nın 1977 yılında İsrailli bir kadının öldürüldüğü bir saldırıdan sonra müebbed hapse mahkum edildiğini aktardı.

Ebu Ali Yatta adıyla da tanınan Muhammed Ebu Ali'nin de 1980 yılında El Halil'de bir İsrail askerini ve İsrail ile işbirliği yaptığından kuşkulanılan bir Filistinliyi öldürmekten ceza aldığı bildiriliyor.

Tepkiler

Filistin Özerk Yönetimi kararı memnuniyetle karşıladı ve daha çok Filistinli tutukluların serbest bırakılması için çağrı yaptı.

Kararı eleştirenler arasında gelecek ay görevi bırakacak olan Başbakan Ehud Olmert'in yerine Kadima'nın liderliğine aday gösterilen siyasetçilerden Şaul Mofaz da var.

Mofaz, "karşılığında bir şey istenmeden tutuklular serbest bırakıldığında bu karşı tarafa İsrail'in zayıf olduğu mesajını veriyor" diye konuştu.

Muhalefet Likud Partisi lideri Benyamin Netanyahu'nun eleştirileri de aynı yöndeydi.

Daha önce de yine üç İsraillinin öldürülmesinden suçlu bulunun ceza almış olan Lübnanlı militan Samir Kantar'ın serbest bırakılması büyük tepki çekmişti.

İsrail yetkilileri tutukluların 25 Ağustos günü Ramazan ayına girilmeden önce serbest bırakılacağını duyurdular.

İsrail'in elinde yüzlercesi çocuk olmak üzere 8 bin 500 ila 11 bin Filistinli tutuklu bulunduğu sanılıyor.

İsrail geçen Kasım ayında ABD'nin Annapolis kentinde Amerikalıların arabuluculuğuyla yapılan görüşmelerden sonra iyi niyet jesti olarak 429 Filistinliyi serbest bırakmıştı.

Ama karar İsrail'de öfkeli tepkilere yol açtı.


Kaynak: BBC

Bu haber toplam 794 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri