Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

2008'de en çok reklam verenler

10 Şubat 2009 / 14:07
Nielsen’in küresel reklam trendi bülten Global AdView’ın 2008'in ilk üç çeyreğine ait raporuna göre dört ana reklam mecrası küresel ekonomik sarsıntı karşısında ayakta duruyor.
İlk üç çeyrekteki reklam harcamalarının yüzde 2,9 arttığı kaydedilen araştırmada hem dünyanın hem de Türkiye’nin en büyük reklamvereni Procter & Gamble.

2008 ortasındaki küresel mali krizin sarsıntıları neredeyse her bölgede her türlü endüstriyi vururken, Nielsen küresel reklam trendi bülteni Global AdView Pulse’a göre, genel küresel reklam pazarı güçlü durdu ve Temmuz-Eylül 2008 arasında kalan üçüncü çeyrekte gazete, dergi, televizyon ve radyo harcamalarında yüzde 2,9’luk büyüme kaydedildi.

Otomotivin son çeyrekte reklam harcamalarında en büyük düşüş gerçekleştiren sektör olmasına rağmen, Nielsen bülteninde tanımlanan en büyük 20 reklamverenden yedisi araba üreticisi. İlk 20 listesine giren diğer firmalar arasında sağlık ve güzellik firmaları, telekomünikasyon, yiyecek ve içecek üreticileri ve eğlence sektöründen perakendeciler ve şirketler bulunuyor.

DÜNYADA İLK ÜÇ ÇEYREKTEKİ EN BÜYÜK REKLAMVERENLER

1 Procter & Gamble
2 Unilever
3 General Motors
4 Ford
5 Toyota
6 Daimler Chrysler
7 L'oreal
8 Johnson & Johnson
9 AT&T
10 Verizon Communications

Kaynak: Nielsen Global AdView Pulse

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜKLERİ

01 Ocak – 31 Aralık 2008 tarih aralığını kapsayan ve Türkiye’ye ait Nielsen verilerine göre ise en büyük reklamverenler P&G ve Unilever. Reklamveren firmaların televizyon, gazete, dergi ve radyo mecralarında yayınlanan reklamlarının brüt ratecard fiyatları üzerinden hesaplanmasıyla elde edilen bu sıralamada yer alan ilk 10 reklamveren şöyle:

1 P&G
2 Unilever
3 Benckiser
4 Coca Cola
5 Ülker
6 Eti
7 Turkcell
8 Frito-Lay
9 Henkel
10 Avea
Kaynak: Nielsen

Bu sıralama televizyon, gazete, dergi ve radyo mecralarında yayınlanan reklamlarının brüt ratecard fiyatları üzerinden hesaplanmasıyla elde edilmiştir.

Kaynak:
Bu haber toplam 1722 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri