Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

2009 mobil internet yılı olacak

04 Ocak 2009 / 12:45
2009'da enerji tasarrufu ve internetle daha çok buluşan servis ve cihazlar olacak. Bu yıl daha fazla cihaz internete bağlanacak. Dizüstü bilgisayarları iki türlü dönüşüm bekliyor.
Dijital fotoğraf makineleri, mini hafıza kartları ve dizüstü bilgisayarlar mobil hızlı internet 3N teknolojisi ile tanışacak. İki parmak kalınlığındaki OLED TV'ler daha az enerji tüketecek..

Teknoloji dünyası 2008 yılını yeni iPhone 3G, mini dizüstü bilgisayarlar, facebook, cihaz ve internet servisleri ile tanıştığı yıl olarak hatırlayacak. 2009 yılında tasarruf ve internetle daha çok buluşan servis ve cihazlar olacak. Enerji fiyatlarındaki artış, mobil hızlı internetin yaygınlaşması tasarruflu ürün ve video içeriğin kullanımını artıracağı tahmin ediliyor. Her yıl ocak ayının ikinci haftası Las Vegas'ta tüketici elektroniği piyasasının buluştuğu CES (Consumer Elektronic Show) fuarında bu mobil internet çözümleri ve enerji tasarrufu sağlayan yeşil teknolojiler dikkat çekiyor.

ANINDA ÇEVİRİ

2009'da daha fazla cihaz internete bağlanacak. Mini hafıza kartları, dijital fotoğraf makineleri internet ile daha çok buluşacak. Cep telefonundan anında çeviri hizmeti devreye girecek. Öncelikle basit iş görüşmelerinde İngilizce İspanyolca gibi basit sesli çeviri hizmeti sunan yazılımlar devreye girecek. Böylece teknolojinin iletişim konusunda önemli çözüm getirecek. İnce ekran televizyon yarışı yerini hem ince hem daha az enerji tüketen televizyona bırakacak.

Dizüstü bilgisayara kuş konacak

Dizüstü bilgisayarları iki türlü dönüşüm bekliyor. Birincisi dizüstü bilgisayarın Netbook adı verilen mini modellerine SIM kart girecek. 3N teknolojisi ile mobil internet paketleri popüler hale gelecek. Intel ve Ericsson'un ortak olarak başlattığı platforma cep telefonu operatörleri de destek oluyor. Kuş resmine benzer bir işaret o cihazın cep telefonu şebekesi üzerinden mobil hızlı internet bağlantısı yeteneğine sahip olduğunu gösterecek.


Sabah

Kaynak:
Bu haber toplam 1046 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri