Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

2010'da 2 aşamalı ve 6 sınav var

31 Ocak 2009 / 09:19
2009'da ÖSS sisteminde değişiklik yapmayan YÖK, 2010'da 2 aşamalı ve 6 sınavlı bir modele geçme kararı aldı..
YÖK Genel Kurulu 2010 yılında ÖSS'de uygulanacak kararları açıkladı. Karara göre 2009 yılında ÖSS sisteminde bir değişiklik yapılmayacak. 2010'da ise üniversiteye giriş sistemi iki aşamalı ve altı oturumlu bir sınav şekline dönüştürüldü. Yapılan değişikliklerin öğrencilere neler getirdiğini Uğur Dershaneleri ÖSS koordinatörü Turgay Polat ve Banu Gürün'le değerlendirdik. Buna göre 2010'da sınavın birinci aşaması Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), ikinci aşama Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) olarak adlandırıldı. YGS'ye orta öğretimi başarıyla tamamlayan kişiler tabi tutulacak. Nisanda yapılacak bu sınav yükseköğretime geçiş için yeterliliği ölçecek. Öğrenciler sadece YGS puanı ile açık öğretim ve 2 yıllık ön lisans programlarına yerleştirilebilecek. YGS'den alınan asgari puan ile 4 yıllık lisans programlarına yerleştirilebilmek için girilmesi gereken LYS'ye hak kazanılacak. YGS'de basit düzeyde Türkçe, Temel Matematik, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri alanlarında test usulü sınav yapılacak. Temmuz başındaki LYS'de uygulanacak 5 sınav ise şöyle: 1- Matematik, Geometri Sınavı (LYS1) 2- Fen Bilimler (Fizik, Kimya, Biyoloji) Sınavı (LYS2) 3- Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya 1 Sınavı (LYS3) 4- Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya 2, Felsefe Grubu) Sınavı (LYS4) 5- Yabancı Dil Sınavı (LYS5) LYS'ye giren öğrencilerin puanları Matematik-Fen (MF), Türkçe-Matematik (TM), Türkçe-Sosyal (TS) ve Yabancı Dil bölümlerinde hesaplanacak. YGS'deki Türkçe ve Matematik testleri de belli oranda LYS'yi etkileyecek. LYS, haziran ayında 2 hafta içinde 5 oturumda yapılacak.

BÖLÜM VE SINAV

* MF bölümlerindeki programlara yerleşmek için LYS1 ve LYS2,

* TM bölümlerindeki programlar için LYS1- LYS3,

* TS bölümlerindeki programlar için LYS3-LYS4,

* Yabancı Dil programları için sadece LYS gerekecek. Öğrenciler kendilerine güvenmeleri halinde 5 LYS sınavına da girip tercih yapabilecek. Örneğin lisede TS bölümünden mezun olan bir öğrenci kendi alanında devam etmek isterse TS içindeki LYS3-LYS4 testlerine girecek. Bu öğrenci mühendislik isterse mühendislik MF grubunda yer aldığından LYS1 ve LYS2 sınavlarına da katılacak. Meslek lisesi öğrencileri ilgi alanlarına göre TS, TM, MF testlerine girecek. Bu öğrenciler kendi alanları dışında bir alan seçerse o alanın sınavlarına katılacak. Böylece yıllardır tartışılan farklı katsayı uygulaması da ortadan kalkmış olacak.


Çelik: AOÖBP'nin kaldırılması gerek

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, YÖK Genel Kurulunun 2009 için ÖSS'de hiçbir değişiklik yapılmaması kararına ilişkin, ''YÖK'ün aldığı karar tatmin etmemiştir'' dedi. Çelik, Ortaöğretim Başarı Puanının (OÖBP) değil Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanının (AOÖBP) kaldırılması gerektiğini belirterek, "AOÖBP kaldırılıp bütün Türkiye'de uygulandığı zaman bu, eşitsizliği giderir'' dedi. Çelik, "OÖBP'yi düşürmek cinnettir. Bu, okulları gereksiz hale getirir'' dedi.

2009 AYNEN DEVAM

Bu arada YÖK'ün 2009 ÖSS'de değişiklik yapmama kararında sınava 4 ay kala yapılacak bir düzenlemenin dava konusu olabileceği uyarısının etkili olduğu öğrenildi. 2009 ve 2010 ÖSS değişikliği için yapılan 8 saatlik tarihi YÖK toplantısı sert tartışmalara sahne oldu. Kurul üyeleri yapılacak değişikliğin en az bir yıl öncesinden duyurulması gerektiğine dikkati çektiler.

Kaynak:
Bu haber toplam 1904 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri